Komentarze

Ceny energii w czerwcu wciąż rosną

Monitor_czerwiec2016Ceny paliw dla transportu w czerwcu wzrosły reagując na wzrost cen ropy naftowej – oceniają eksperci WiseEuropa w czerwcowej edycji Monitora Cen Energii. Zachęcamy do lektury!

W czerwcu zaobserwowano kolejny wzrost cen energii, był on jednak mniejszy niż w ubiegłym miesiącu. Nośniki energii zużywane przez polskie gospodarstwa domowe są droższe o 0,6%  w porównaniu do maju 2016 roku. Znaczny udział w tym wzroście mają, tak jak poprzednio, nieustannie drożejące paliwa transportowe. Nieznacznie obniżyły się ceny gazu i paliw stałych, natomiast ceny energii elektrycznej i cieplnej pozostały bez zmian. Konsumenci, mimo czerwcowych podwyżek, wciąż płacą za energię o 1,3% mniej niż pod koniec 2015 r. i o 5% mniej niż w czerwcu ubiegłego roku.

Kolejny raz najbardziej znaczący wzrost cen odnotowano w przypadku paliw transportowych – polscy kierowcy musieli zapłacić za benzynę i olej napędowy średnio o 2,7% więcej niż w maju bieżącego roku. Mimo to, paliwa dla transportu pozostały tańsze o 9% w ujęciu rok do roku. Średnia cena baryłki ropy w czerwcu wynosiła 188 zł i była o 3,5% wyższa niż maju. Najnowsze dane z lipca wskazują jednak, że trend wzrostowy na rynku ropy uległ odwróceniu, co zwiastuje przeceny na stacjach paliw w kolejnych miesiącach.

Ceny energii elektrycznej i cieplnej nie zmieniły się w stosunku do maja bieżącego roku. Energia elektryczna był o prawie 2% tańsza niż w tym samym okresie 2015 roku, natomiast ciepło z sieci miejskich zdrożało w tym okresie o niespełna 1%. W czerwcu nastąpił kolejny spadek (o 0,44%) cen gazu – wynika to z nowej taryfy gazowej  dla klientów detalicznych zatwierdzonej  w czerwcu przez Prezesa URE. Nieznacznie obniżyły się również ceny paliw stałych:  w czerwcu były one niższe o 0,2%  w stosunku do ubiegłego miesiąca.

Ceny energii wciąż przyczyniają się  do deflacji: ich wkład w spadek cen konsumpcyjnych wyniósł 0,7 p.p. w ujęciu rok do roku. Gdyby ceny nośników energii dla gospodarstw domowych pozostawały na stałym poziomie od czerwca 2015 r.,  w Polsce zamiast deflacji odnotowano by wzrost cen o 0,3%.

Średni wzrost cen energii w całej UE był  w czerwcu ponad dwukrotnie większy niż w Polsce: nośniki energii zdrożały przez miesiąc o 1,4%. Podobnie jak w maju, wśród największych gospodarek UE energia najbardziej podrożała we Francji (o 2,1%), a najmniej – we Włoszech (o 1,0%).

W ujęciu rok do roku energia w Unii Europejskiej była jednak tańsza o 6%.  Największą różnicę w cenach w ujęciu rocznym zaobserwowano we Włoszech (spadek o 7,5%), najmniejszą zaś we Francji (spadek o 2,6%).


Autorzy: Aleksander Śniegocki, Urszula Siedlecka

Zobacz wszystkie Monitory Cen Energii

  Monitor Cen Energii publikowany jest co miesiąc prezentując najnowsze dane o zmianach cen energii dla konsumentów. Monitor bazuje na oficjalnych danych o zmianach cen poszczególnych nośników energii oraz ich przeciętnym udziale w koszyku dóbr konsumpcyjnych w Polsce. Dane wykorzystane w opracowaniu Monitora pochodzą z Głównego Urzędu Statycznego i są publikowane przez Eurostat.

   

  Monitor Cen Energii jest projektem Europejskiej Fundacji Klimatycznej (ECF) i obejmuje szereg państw Unii Europejskiej. Polska edycja Monitora jest przygotowywana przez WiseEuropa.

  Przygotowanie danych: Energyprofiler.org
  Źródła danych: GUS, Eurostat


  Kontakt merytoryczny: Aleksander Śniegocki (e.: aleksander.sniegocki@wise-europa.eu)

  Kontakt dla mediów: Aleksandra Sawicka (e.: aleksandra.sawicka@wise-europa.eu)