Aktualności

Czy nowy nacjonalizm rozsadzi Europę? Relacja z debaty

7 lutego w Warszawie odbyła się debata Czy “nowy nacjonalizm” rozsadzi Europę?, organizowana przez WiseEuropa, Fundację im. Heinricha Bölla i goszczącą wydarzenie Fundację im. Stefana Batorego. Pięcioro ekspertów i blisko sześćdziesięcioosobowa publiczność dyskutowała na temat populizmu w Europie (ale i na świecie), poruszając wątki polityczne, kulturowo-cywilizacyjne oraz ekonomiczne.

Debatę otworzyła Pani Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektor programu Otwarta Europa w Fundacji im. Stefana Batorego. Przyczynkiem do dyskusji było wystąpienie Adama Balcera, Kierownika Projektu Eurazja w WiseEuropa, i przedstawienie głównych tez najnowszego raportu jego autorstwa – „Powracająca pokusa narodowej demokracji w Polsce i na Węgrzech”.

„Aby zrozumieć fenomen takich partii jak PiS czy Fidesz, konieczna jest analiza procesu formowania się obu narodów i państw, polityki tożsamościowej oraz politycznej pamięci tych partii. Można wyróżnić trzy kluczowe obszary, w obrębie których zmiana rozumienia narodu jest szczególnie jaskrawa – są to stosunek do państwa, demokracji oraz Zachodu.” – możemy przeczytać w opracowaniu Adama Balcera (dostępnym do pobrania TU).

W gronie panelistów znaleźli się:

 

  • dr Agnieszka Łada, Kierownik Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych,

 

  • Bulcsú Hunyadi, związany z węgierskim instytutem Political Capital,

 

  • Dick Pels, holenderski socjolog i publicysta oraz

 

  • Brian Porter-Szűcs, znawca problematyki środkowowschodniej i polskiej
   z University of Michigan.

Dyskusję moderował Krzysztof Blusz, prezes WiseEuropa.

Podczas otwartej dyskusji  głos zabierali m.in. przedstawiciele partii Kukiz’15 i Ruchu Narodowego.

Posłuchaj debaty

Zobacz zdjęcia z debaty