Aktualności

Nieunikniony odwrót od węgla. Kongres Nowego Przemysłu

– Dekarbonizacja jest trendem nieodwracalnym, którego siły Polska nie docenia – powiedział Maciej Bukowski podczas inauguracji XIV Kongresu Nowego Przemysłu w Warszawie. Dwudniowe wydarzenie rozpoczęło się 11 października 2017 r.

Prezes WiseEuropa przekonywał, że 50 proc. udział węgla w miksie energetycznym w 2050 roku to zdecydowanie za mało. – Uznałbym to za ambitny cel w 2030 r. Moim zdaniem w 2050 roku powinno być co najwyżej 10 proc. energii z paliw kopalnych – ocenił.

Według Macieja Bukowskiego dekarbonizacja to realny, ogólnoświatowy trend, który będzie tylko przyspieszał. – Należy się liczyć z realnymi politycznymi posunięciami wymierzonymi w te kraje, które po 2030 roku nie przyłączą się do tego peletonu. Cena jaką świat będzie płacił za ocieplenie klimatu będzie coraz wyższa – zaznaczył.

Jego zdaniem w ostatnich latach polska energetyka zaczęła lepiej rozumieć nieodwracalność trendów, takich jak coraz większa obecność odnawialnych źródła energii w energetyce. – Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że 5-7 proc. energii z wiatru to maksimum, na co nas stać. Teraz zaakceptowaliśmy wreszcie, że przyszłość będzie zupełnie inna od przeszłości – mówił.

W sesji inaugurującej XIV Kongres Nowego Przemysłu udział wzięli również: Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii, Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Mirosław Kowalik, prezes zarządu Enea SA, Tomasz Rogala, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej, Janusz Steinhoff, wicepremier, minister gospodarki w latach 1997-2001 i Marek Wadowski, wiceprezes zarządu ds. finansów, TAURON Polska Energia SA.

W panelu „Nowe rozdanie na rynku energii. Krajobraz po akwizycjach” udział wziął również Aleksander Śniegocki, kierownik Projektu Energia i Klimat w WiseEuropa.