Aktualności

2019 Warsaw Security Forum

2 i 3 października 2019 r. odbyła się kolejna edycja konferencji Warsaw Security Forum. W tym roku Warszawskie Forum Bezpieczeństwa podkreślało ważne rocznice, w tym m.in. 70. rocznicę NATO oraz 15. rocznicę przystąpienia państw Europy Środkowej do UE – w tym Polski.

Podczas wydarzenia omówiono wiele wyzwań związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym. Wśród nich najważniejsza była prawdopodobnie debata na temat przyszłości NATO i jego roli w Europie (szczególnie w kontekście rosnącej potęgi Chin, ciągłego zagrożenia bezpieczeństwa ze strony Rosji i niespójnej polityki zagranicznej prezydenta Trumpa). Kilka dyskusji panelowych poświęconych było temu konkretnemu pytaniu (np. NATO w 70 rocznicę – Przyszłość Sojuszu lub Wschodnia Flanka NATO: od strategicznego zapewnienia do „Fort Trump”).

Podczas tych wydarzeń kilka wybitnych osobistości, w tym Vicky Hartzler (członek Izby Reprezentantów USA), Volkan Bozkir (przewodniczący Tureckiej Komisji Spraw Zagranicznych) lub generał porucznik Andrzejczak (szef sztabu generalnego Sił Zbrojnych RP) debatowali na temat rozwoju NATO. Ich ogólnym przesłaniem było silne potwierdzenie roli i obecności NATO w Europie, a zatem niezbywalna gwarancja bezpieczeństwa dla Europy przed zagrożeniami bezpieczeństwa na dużą skalę.

Inne ważne dyskusje dotyczyły między innymi UE jako globalnej potęgi oraz polityki rozszerzenia i sąsiedztwa UE. Debaty te były bardzo intensywne – uczestnicy nie wahali się wygłaszać mocnych opinii. Podczas panelu dyskusyjnego Ukraina po wyborach: nowe otwarcie lub lifting twarzy, Hanna Hopko (były poseł i szef ukraińskiej Komisji Polityki Zagranicznej) wezwała prezydenta Żelenskiego do zachowania ostrożności w negocjacjach pokojowych z Rosją i podniosła świadomość na temat ewentualnej akceptacji tzw. Formuła Steinmeiera (wybory lokalne i specjalny status w Donbasie w zamian za przywrócenie suwerenności Ukrainy na tych terytoriach).  Innym przykładem jest wyraźne wezwanie Pétera Szijjártó (węgierskiego ministra spraw zagranicznych) do przywódców europejskich, aby zaakceptowali otwarcie negocjacji w sprawie rozszerzenia UE z Albanią i Macedonią Północną.

Ogólnie rzecz biorąc, wiele zagadnień związanych z bezpieczeństwem dotyczyło od ochrony czysto wojskowej (np. Wojsko Przyszłości: dokąd doprowadzą AI i technologie systemów bezzałogowych?) do bezpieczeństwa ekonomicznego (np. Trzy morza: Bezpieczeństwo Europy Środkowej w świecie o większej złożoności), a także bezpieczeństwo społeczne (np. interwencje zagraniczne: odporność polityczna i finansowa demokracji zachodnich).

Szczególnie doceniam organizatorów za zorganizowanie interaktywnych dyskusji z publicznością. Uważam, że format czatów Fireside jest szczególnie interesujący, ponieważ umożliwia bardzo ścisłe dyskusje z wybitnymi mówcami i ograniczoną publicznością. Wreszcie uważam, że Warszawskie Forum Bezpieczeństwa (Warsaw Security Forum) należy również docenić za jakość jego paneli, ponieważ zaproszonych zostało wielu wybitnych polityków, dowódców wojskowych, ekspertów i członków społeczeństwa obywatelskiego.

Nie mogę się doczekać edycji 2020.

Romain Le Quiniou.

  • Source: https://pl-pl.facebook.com/WarsawForum/

  • Source: https://pl-pl.facebook.com/WarsawForum/

  • Source: https://pl-pl.facebook.com/WarsawForum/

  • Source: https://pl-pl.facebook.com/WarsawForum/

  • Source: https://pl-pl.facebook.com/WarsawForum/

  • Source: https://pl-pl.facebook.com/WarsawForum/

Posted in: