Pierwszy wzrost cen energii od lipca. Odbicie cen na stacjach paliw po dużych spadkach w ubiegłych miesiącach. Prawdopodobny spadek cen energii na przełomie roku ze względu na sytuację na rynku ropy oraz decyzje prezesa URE. Wynika z Monitora Cen Energii publikowanego przez Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych.
W listopadzie ceny energii w Polsce wzrosły po raz pierwszy od trzech miesięcy. Wzrost wyniósł 0,3% względem października. Dla porównania, od lipca do października energia staniała o 3,7%, a od ubiegłego listopada – o 5,2%. Listopadowe odbicie jest więc niewielkie w porównaniu do trendu spadkowego obserwowanego od ponad roku. Prawdopodobnie będzie ono też krótkie: w ostatnich tygodniach nastąpiło kolejne tąpnięcie na globalnym rynku ropy, a prezes URE obniżył taryfy na gaz oraz energię elektryczną dla gospodarstw domowych.
Wzrost przeciętnych cen paliw transportowych w listopadzie wyniósł niespełna 1%. Podobnie jak w ubiegłych miesiącach, jest to opóźnione odbicie rozwoju sytuacji na globalnym rynku ropy. Po głębokiej letniej przecenie tego surowca jego przeciętna miesięczna cena wyrażona w złotych nieznacznie wzrosła zarówno we wrześniu (o 1,8%), jak i październiku (o 2,4%). Listopad przyniósł jednak kolejne spadki cen ropy naftowej, co powinno przełożyć się na obniżki na stacjach paliw w kolejnych miesiącach.
Ceny energii elektrycznej pozostały stałe, a gazu – nieznacznie wzrosły (o 0,1%). Decyzja prezesa URE z 17 grudnia o obniżce taryf na oba nośniki energii wejdzie w życie na początku stycznia.
Pomimo sezonowego wzrostu popytu, po raz pierwszy od lat nie nastąpiła listopadowa podwyżka cen opału. Z kolei ceny ciepła sieciowego powróciły do powolnego wzrostu (0,1% miesiąc do miesiąca) po jednorazowym spadku w październiku.
Pomimo niewielkiego wzrostu cen energii, jej wkład w inflację z perspektywy całego roku nadal pozostaje ujemny i wyniósł -0,8 p.p. Gdyby nośniki energii kupowane przez gospodarstwa domowe kosztowały w listopadzie tyle samo, co rok temu, przeciętne ceny konsumpcyjne wzrosłyby w Polsce o 0,3% rok do roku. W rzeczywistości obserwowana jest inflacja na poziomie -0,5%.
Średnia cena energii w Unii Europejskiej pozostała bez zmian i jest o 6,9% niższa niż w listopadzie 2014 r. Dynamika cen energii w Polsce była więc nieco mniej korzystna od przeciętnej europejskiej, zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Wśród największych gospodarek europejskich nie zanotowano dużych zmian cen energii: w Niemczech wzrosły one o 0,2%, natomiast we Francji i Włoszech spadły odpowiednio o 0,4% i 0,3%.
Przygotowanie danych: Energyprofiler.org
Źródła danych: GUS, Eurostat
Zobacz wszystkie Monitory Cen Energii
Monitor Cen Energii publikowany jest co miesiąc prezentując najnowsze dane o zmianach cen energii dla konsumentów. Monitor bazuje na oficjalnych danych o zmianach cen poszczególnych nośników energii oraz ich przeciętnym udziale w koszyku dóbr konsumpcyjnych w Polsce. Dane wykorzystane w opracowaniu Monitora pochodzą z Głównego Urzędu Statycznego i są publikowane przez Eurostat.
Monitor Cen Energii jest projektem Europejskiej Fundacji Klimatycznej (ECF) i obejmuje szereg państw Unii Europejskiej. Polska edycja Monitora jest przygotowywana przez WiseEuropa.
Przygotowanie danych: Energyprofiler.org
Źródła danych: GUS, Eurostat