W połowie grudnia Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż oraz dystrybucję energii elektrycznej. W przypadku energii elektrycznej, o blisko 6% wzrośnie przeciętna stawka w dystrybucji, co wynika z wyższej opłaty przejściowej oraz z opłaty OZE pokrywającej koszty nowego systemu wsparcia energetyki odnawialnej – eksperci WiseEuropa wskazują, że energia będzie nadal drożeć. Zachęcamy do lektury najnowszego Monitora Cen Energii.
Trwający od końca lata wzrost cen energii w listopadzie wyhamował i wyniósł 0,1%. Odnotowano wzrost cen paliw gazowych i stałych wykorzystywanych w celach grzewczych, co wynika z dynamiki na rynkach surowców oraz czynników sezonowych. Jednocześnie nieznacznie spadły ceny energii cieplnej i paliw transportowych. Cena energii elektrycznej pozostała stabilna. W ujęciu rocznym nośniki energii staniały średnio o 1,1 %.
W połowie grudnia Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż oraz dystrybucję energii elektrycznej. W przypadku energii elektrycznej o blisko 6% wzrośnie przeciętna stawka w dystrybucji, co wynika z wyższej opłaty przejściowej oraz z opłaty OZE pokrywającej koszty nowego systemu wsparcia energetyki odnawialnej. Jednocześnie o niespełna 5% spadną koszty jednostkowe zakupu energii, co wynika z kolei z sytuacji na rynku hurtowym oraz spadku cen zielonych certyfikatów. Na skutek tych dwóch przeciwstawnych efektów przeciętne rachunki za energię elektryczną dla gospodarstw domowych wzrosną o ok. 2%. W przypadku cen paliw gazowych dla gospodarstw domowych decyzja Prezesa URE jest oczekiwana w najbliższych dniach. Duży (ponad 12%) wzrost cen gazu dla przedsiębiorstw wskazuje, że również gospodarstwa domowe powinny oczekiwać podwyżek rachunków za gaz w kolejnych miesiącach.
Wzrostowi przeciętnych cen energii na początku 2017 r. sprzyjać będą też podwyżki na stacjach paliw – po niewielkim spadku w listopadzie, na początku grudnia powróciły one do trendu wzrostowego.
Wzrost cen konsumpcyjnych w ujęciu rocznym wyniósł w listopadzie 0,2%. Wkład cen energii w inflację ukształtował się na poziomie -0,15 p.p. W kolejnych miesiącach należy oczekiwać odwrócenia sytuacji: zamiast hamować inflację, zmiany cen energii zaczną ją napędzać – po raz pierwszy od początku 2013 roku.
Ceny energii w listopadzie nie uległy również istotnym zmianom w większych gospodarkach europejskich. Średnio w UE spadły one o 0,1%. Istotną obniżkę cen (-1%) odnotowano dla Niemiec, natomiast mieszkańcy Francuzi, Włosi oraz Brytyjczycy musieli zapłacić za energię nieznacznie więcej niż w październiku.
W ujęciu rocznym ceny energii w skali całej Unii Europejskiej spadły o 0,6%. Wśród największych krajów największy spadek rok do roku (-2,9%) odnotowano dla Włoch i Wielkiej Brytanii, najmniejszy zaś dla Polski (-1,1%).
Autorzy: Aleksander Śniegocki, Urszula Siedlecka
Zobacz wszystkie Monitory Cen Energii
I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Monitor Cen Energii publikowany jest co miesiąc, prezentując najnowsze dane o zmianach cen energii dla konsumentów. Monitor bazuje na oficjalnych danych o zmianach cen poszczególnych nośników energii oraz ich przeciętnym udziale w koszyku dóbr konsumpcyjnych w Polsce. Dane wykorzystane w opracowaniu Monitora pochodzą z Głównego Urzędu Statycznego i są publikowane przez Eurostat.
Monitor Cen Energii jest projektem Europejskiej Fundacji Klimatycznej (ECF) i obejmuje szereg państw Unii Europejskiej. Polska edycja Monitora jest przygotowywana przez WiseEuropa.
Przygotowanie danych: Energyprofiler.org
Źródła danych: GUS, Eurostat
Kontakt merytoryczny: Aleksander Śniegocki (e.: aleksander.sniegocki@wise-europa.eu)
Kontakt dla mediów: Aleksandra Sawicka (e.: aleksandra.sawicka@wise-europa.eu)