';

Ceny na stacjach paliw niższe niż przed rokiem

Ceny energii spadają kolejny miesiąc z rzędu. W lipcu konsumenci zapłacili za nośniki energii średnio o 0,4% mniej niż w czerwcu bieżącego roku. Podobnie jak w ubiegłych miesiącach największy wkład w spadek cen energii miały taniejące paliwa transportowe. Ceny pozostałych nośników energii nie uległy znaczącym zmianom.

Wzrost cen dotyczył jedynie paliw stałych na opał, jednakże był on niewielki. Uśrednione ceny energii osiągnęły zbliżony poziom do cen z lipca ubiegłego roku – gospodarstwa domowe  w minionym miesiącu musiały zapłacić jedynie o 0,5% więcej w porównaniu do roku 2016.

W lipcu średnia cena paliw transportowych w porównaniu z poprzedzającym miesiącem spadła o 1,7%. Po raz pierwszy od wielu miesięcy potaniały one w ujęciu rok do roku – konsumenci zapłacili za nie średnio o 0,11% mniej niż w lipcu ubiegłego roku. Obniżki na stacjach paliw są skutkiem spadków cen ropy w okresie przedwakacyjnym, jednakże kierowcy nie będą mogli długo z nich korzystać – w lipcu bowiem nastąpiło odbicie na rynku ropy: cena baryłki ropy wzrosła o 2,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca. Oznacza to, że wkrótce można spodziewać się wyższych cen paliw transportowych.

Zmiany cen pozostałych nośników energii były bardzo zbliżone do czerwcowych. Zaobserwowano niewielki (-0,22%) spadek cen gazu oraz ograniczony (+0,5%) wzrost cen paliw stałych przeznaczonych na opał. Ceny energii elektrycznej i cieplnej pozostały stabilne. W ujęciu rocznym największa zmiana zaszła natomiast dla cen paliw stałych –były one o 3,6% droższe niż w lipcu 2016.

Inflacja od trzech miesięcy utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Wzrost cen konsumpcyjnych w lipcu wyniósł 1,4%, natomiast wkład cen energii w inflację zmalał poniżej 0,1 p.p.

Dynamika cen nośników energii w Polsce w lipcu była bardzo zbliżona do sytuacji w UE. Uśredniona cena energii w największych gospodarkach Unii Europejskiej spadła bowiem o 0,5% w ujęciu miesięcznym. Największe obniżki odnotowano dla Francji i Włoch, gdzie energia staniała odpowiednio o 1,25% i 1,12%.

Mimo spadających cen, nośniki energii w UE pozostają jednak droższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Największą różnicę zaobserwowano w Wielkiej Brytanii (+3,55%), najmniejszą zaś w Polsce.

 

Monitor Cen Energii publikowany jest co miesiąc prezentując najnowsze dane o zmianach cen energii dla konsumentów. Monitor bazuje na oficjalnych danych o zmianach cen poszczególnych nośników energii oraz ich przeciętnym udziale w koszyku dóbr konsumpcyjnych w Polsce. Dane wykorzystane w opracowaniu Monitora pochodzą z Głównego Urzędu Statycznego i są publikowane przez Eurostat.

Monitor Cen Energii jest projektem Europejskiej Fundacji Klimatycznej (ECF) i obejmuje szereg państw Unii Europejskiej. Polska edycja Monitora jest przygotowywana przez WiseEuropa.

 

Przygotowanie danych: Energyprofiler.org

Źródła danych: GUS, Eurostat

Kontakt merytoryczny:

Aleksander Śniegocki aleksander.sniegocki@wise-europa.eu

Urszula Siedlecka urszula.siedlecka@wise-europa.eu

Kontakt dla mediów: Bogna Gudowska bogna.gudowska@wise-europa.eu
office-main