29 czerwca 2020 roku Instytut WiseEuropa wraz z Institute for Climate Economics (I4CE) i NewClimate Institute przeprowadził webinar pod tytułem: „Monitorowanie niskoemisyjnych przepływów finansowych i projektowanie pakietów odbudowy: od perspektywy globalnej do polskiego kontekstu”. Webinar został zorganizowany w odpowiedzi na wyzwania związane z kryzysem ekonomicznym wywołanym pandemią koronawirusa. Wygenerował on bowiem dodatkowe przeszkody dla sprawiedliwej transformacji w krajach UE, ale stworzył również nowe możliwości, szczególnie dla krajów z Europy Środkowo-Wschodniej, związane z pojawieniem się nowych niskoemisyjnych rozwiązań. Ponadto spowodował bezprecedensowe przekierowanie środków finansowych w kierunku niskoemisyjnych inwestycji.
W tej sytuacji konieczne jest zatem wsparcie interesariuszy w procesie transformacji, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej. Region wymaga jednak zidentyfikowania potrzeb w zakresie inwestycji niskoemisyjnych. Dlatego w trakcie webinaru przedstawiono narzędzia takie jak „Panorama krajowych inwestycji niskoemisyjnych”, które poprzez monitorowanie przepływów finansowych pozwalają na oszacowanie luki inwestycyjnej. To z kolei może wspomóc proces projektowania pakietów odbudowy gospodarek po kryzysie. Webinar rozpoczął się od prezentacji globalnego kontekstu poprzez analizę wpływu pandemii koronawirusa na finansowanie realizacji postanowień porozumienia paryskiego.
Przedstawiono także perspektywę krajów spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej – w tym celu wykorzystano przykład Francji, dla której I4CE opracowuje krajowe panoramy inwestycji niskoemisyjnych. Następnie skupiono się na Polsce i jej potrzebach w zakresie transformacji energetycznej. Punktem wyjścia do prezentacji była najnowsza publikacja WiseEuropa dot. inwestycji niskoemisyjnych w polskiej energetyce. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu pt. „Panorama niskoemisyjnych inwestycji: promowanie debaty nt. niskoemisyjnych przepływów finansowych w Europie Środkowej”, wspieranego przez European Climate Inititative (EUKI).
Prezentacje: