';
side-area-logo

delimiter image

Aktualności

Zapowiedź premiery raportu: TRANSFORMACJA REGIONÓW WĘGLOWYCH

Zapraszamy na premierę najnowszego raportu WiseEuropa pt. Transformacja regionów węglowych. Analiza SWOT jako klucz do strategicznych decyzji, która odbędzie się podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego (26 marca 2025 r.).

Podziel się
Dialog z interesariuszami: TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA

Zapraszamy na panel WiseEuropa pt. Transformacja energetyczna w hutnictwie, przemyśle chemicznym i cementowym i jej wpływ na konkurencyjność względem producentów spoza Unii Europejskiej podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego (25 marca 2025 r. w Warszawie).

Podziel się
Dialog z interesariuszami: CZY UNIA ENERGETYCZNA WYTRZYMA PRÓBĘ CZASU?

Wnioski z seminarium eksperckiego, zorganizowanego w dn. 27 lutego 2025 roku w Warszawie przez współpracujące think tanki WiseEuropa i Opportunity Institute for Foreign Affairs. Wydarzenie pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE.

Podziel się
delimiter image

Wydarzenia

25-26.03.2025

WiseEuropa partnerem Polskiego Kongresu Klimatycznego w Warszawie

W dniach 25 i 26 marca 2025 roku odbędzie się Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Climate Summit.

Jest to największy w Polsce kongres biznesowy dotyczący inwestycji mających wpływ na osiągnięcie celów klimatycznych. Wydarzenie gromadzi wszystkie grupy interesariuszy rynku inwestycyjnego. ​ W dwudziestu sześciu panelach dyskusyjnych weźmie udział niemal 150 ekspertów z Polski i zagranicy. 

29-30.10.2024

WiseEuropa patronem Kongresu GREENPACT European ESG Summit w Poznaniu.

Zapraszamy do udziału w  kongresie w dniach 29-30 października w Poznań Congress Center.

Ponad 200 prelegentów i 2000 uczestników – przedstawicieli biznesu, aktywistów, naukowców, przedstawicieli administracji publicznej i agend międzynarodowych w nowatorski sposób spojrzy na zagadnienia zrównoważonego rozwoju i ESG w kontekście europejskim i globalnym.

18-20.10.2024

WiseEuropa partnerem merytorycznym XI edycji Igrzysk Wolności.

Igrzyska Wolności to interdyscyplinarne forum kulturalne i intelektualne, którego  celem jest kreowanie twórczej przestrzeni spotkania ludzi kultury, biznesu i życia publicznego z różnych branż.

Podczas tegorocznej edycji pod hasłem „Miasto: Europa: Przyszłość” porozmawiamy o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu w XXI wieku.

delimiter image

Nasze publikacje

Layer
Layer

Na
rozdrożu

#WiseRaport o szansach i wyzwaniach transformacji polskiego sektora stalowego. Transformacja hutnictwa stanowić będzie jedną z największych części kosztów dekarbonizacji polskiego przemysłu do połowy stulecia.

Na przestrzeni ostatnich lat rośnie przepaść między potrzebami polskiej gospodarki a malejącą produkcją stali w Polsce. Polskie budownictwo i przemysł przetwórczy przeżywają szybki rozwój, pozostawiając w tyle sektor stalowy. Czynnikiem sprzyjającym modernizacji i rozwojowi sektora stalowego w Polsce jest rosnąca dostępność złomu stalowego. Jest on kluczowym surowcem do wtórnego wytapiania stali w elektrycznych piecach łukowych (EAF). Polska jest dziś jego eksporterem netto, co oznacza, że potencjał zwiększenia krajowej produkcji stali w oparciu o tę technologię jest duży. Szacuje się, że umoż­liwi to potencjalną poprawę bilansu o 20%-30%.

Przyszłość polskiego hutnictwa zależy zatem zarówno od inwestycji zwiększających jego możliwości produkcyjne, jak i umożliwiających produkcję stali w sposób zdekarbonizowany. Zrównoważony rozwój sektora stalowego wymaga połączenia tradycyjnych metod produkcji z nowoczesnymi rozwiązaniami niskoemisyjnymi.