Dialog z interesariuszami: ŁADOWANIE PRZYSZŁOŚCI

Podsumowanie warsztatów o infrastrukturze dla pojazdów elektrycznych w małych miastach i miejscowościach, przeprowadzonych przez ekspertów WiseEuropa podczas Kongresu Nowej Mobilności 2024.

Raport: NOGA Z GAZU

W kontekście kryzysu energetycznego spowodowanego inwazją Rosji na Ukrainę, MAE opublikowała plan zmniejszenia zużycia ropy naftowej. Czy powinniśmy wdrożyć zalecenia Agencji i jaki skutki to niesie?

Raport: BEZ DYRYGENTA

System transportowy, choć coraz bardziej nowoczesny, jest wciąż wysokoemisyjny. Jest tak pomimo wielokrotnie deklarowanej i wpisanej w dokumenty strategiczne troski o niskoemisyjność tego systemu.

Projekt “Closing gaps in the passenger policy framework”

Fundacja WiseEuropa była jednym z partnerów w projekcie “Closing gaps in the passenger policy framework”, który trwał od października 2020 r. do czerwca 2023 r. Dotyczył on polityk i praktyk transportowych w Europie Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Litwy, Polski, Rumunii i Węgier.

Premiera raportu: KURS DONIKĄD

Brak pomysłu na odpowiedzialną społecznie dekarbonizację sektora transportu grozi pogorszeniem warunków życia osób mieszkających poza metropoliami i konkurencyjności tych terenów. Przyczynia się także do pogłębienia się zjawisk wykluczenia i ubóstwa transportowego.

Co zamiast PKSów? – relacja z warsztatów WiseEuropa

Coraz wyraźniej dostrzegamy, że polityka likwidacji lokalnych połączeń była błędem i poszukujemy skutecznych sposobów na poprawę sytuacji.

Relacja z premiery raportu Zieleń za mgłą

Podczas premiery raportu jego autorzy starali się wspólnie z interesariuszami odpowiedzieć na kilka zagadnień, m.in: Co czeka polski system transportowy? Czy dzięki środkom z KPO uda się zmniejszyć ubóstwo transportowe w Polsce zwłaszcza w małych miastach i na obszarach wiejskich?

RAPORT: Zieleń za mgłą

Krajowy Plan Odbudowy został opracowany w czasach pandemii COVID-19 i zgodnie z pierwotnymi założeniami, jego celem była neutralizacja szoku dla gospodarki. Szybkie nadejście kolejnego kryzysu związanego z wojną w Ukrainie oraz przedłużony termin oczekiwania na środki nadają nowy kontekst reformom i inwestycjom przewidzianym w planie.

Raport: BILET W NIEZNANE

Niemiecki „bilet za 9 euro”, pomimo sukcesów w warstwie wizerunkowej, nie spełnił całkowicie pokładanych w nim oczekiwań w zakresie ochrony klimatu i oszczędności energetycznych. Przyczynił się jednak do dyskusji – nie tylko w Niemczech, ale też m.in. w Polsce – nad polityką taryfową oraz do niespotykanej wcześniej na taką skalę promocji transportu publicznego w tym kraju.

Odcinek 6: Czysty transport – realistyczna przyszłość czy utopia?

Jakie wyzwania czekają sektor transportowy?  Czy transport ma szansę być niskoemisyjny i inkluzywny?  Odpowiedzi na te pytania poszukają podczas rozmowy w podkaście analitycy WiseEuropa.