Przygotowany przez WiseEuropa, Uniwersytet Warszawski oraz Ośrodek Badań nad Migracjami raport „Imigranci w Polsce w kontekście uproszczonej procedury zatrudniania cudzoziemców” jest już do pobrania.
Autorzy raportu „Imigranci w Polsce w kontekście uproszczonej procedury zatrudniania cudzoziemców” Agata Górny, Paweł Kaczmarczyk, Monika Szulecka, Maciej Bitner, Marek Okólski, Urszula Siedlecka, Aneta Stefańczyk przeanalizowali zagadnienia związane z imigracją do Polski i jej wpływu na rynek pracy i gospodarkę.
Cudzoziemcy stali się elementem polskiej rzeczywistości w pierwszej połowie lat 90. XX wieku a ich rola stale rosła. Procedura uproszczona wprowadzona została do polskiego porządku prawnego w 2006 roku w odniesieniu do sektora rolnego, a w 2007 roku do wszystkich pozostałych. Do 2014 roku stanowiła ważny, ale ograniczony pod względem popularności i stosowania sposób zasilania polskiego rynku pracy pracownikami z zagranicy. Wtedy to, ze względu na konflikt na Ukrainie i postępującym rozkładem społecznych i ekonomicznych instytucji w tym kraju, ujawniła swój pełny potencjał. Średnio w jednym przeciętnym miesiącu 2018 roku w ramach procedury uproszczonej pracowało 422 tys. osób, czyli prawie trzy razy więcej niż trzy lata wcześniej.
Choć autorzy raportu wskazują na duże trudności w ocenie efektu, szczególnie w kontekście krótkookresowych zmian, imigracji na polski rynek pracy, to przedstawiają konkretne rekomendacje wskazujące m.in. na konieczność zwiększenia stabilności zatrudnienia cudzoziemców w ramach procedury uproszczonej, działania zwiększającego mobilność zawodową imigrantów, utrzymanie lub zwiększenie elastyczności procedury uproszczonej czy rozszerzenie katalogu krajów objętych procedurą uproszczoną. Całość raportu dostępna jest tutaj.
Raport powstał w ramach projektu „Stworzenie koncepcji narzędzia służącego ocenie jakości usług publicznych służb zatrudnienia szczebla lokalnego, regionalnego oraz centralnego w zakresie uproszczonego systemu dopuszczenia do pracy cudzoziemców oraz jego wdrożenie” dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.