Przeprowadzenie zrównoważonej transformacji klimatycznej i wypełnienie celów określonych w „Europejskim prawie o klimacie” przez Polskę nie odbędzie się bez drastycznego wzrostu wolumenu publicznych i prywatnych inwestycji w działalność zrównoważoną środowiskowo w nadchodzących latach.
Korzystanie z pojazdów elektrycznych odgrywa ważną rolę w dekarbonizacji transportu i osiąganiu celów klimatycznych Unii Europejskiej. Niestety rozwój elektromobilności w Polsce napotyka wiele przeszkód, szczególnie na obszarach poza dużymi miastami.
Wyniki badań na modelach przeprowadzonych na poziomie globalnym jasno pokazują kluczową rolę CCS/CCUS w osiągnięciu celów klimatycznych. Otwarte pozostaje jednak pytanie, jaką rolę technologie te mogą odegrać w polskim systemie energetycznym i na ile ich wdrożenie będzie miało wpływ na gospodarkę narodową?
Rozwój energetyki obywatelskiej w Polsce rozpoczął się formalnie w 2016 roku, choć pierwsze inicjatywy pojawiły się już w 2011 roku. Obecnie funkcjonują trzy główne formy społeczności energetycznych: spółdzielnie energetyczne, klastry energii oraz obywatelskie społeczności energetyczne (OSE).
Kolejny raport w projekcie CCUS.pl. przybliżający wyzwania związane z finansowaniem technologii CCUS, dostępne w Polsce możliwości finansowania i modele wsparcia a także poruszający temat kontraktów różnicowych w kontekście CCUS.
Analiza wyzwań i kluczowych aspektów warunkujących skuteczność sprawiedliwej transformacji energetycznej polskich regionów węglowych. Rekomendacje dla przygotowania odpowiedniej strategii dekarbonizacyjnej, uwzględniające czynniki społeczne i gospodarcze.
Prezentacja wyników m.in. najnowszych badań opinii społecznej na temat technologii wychwytu i składowania dwutlenku węgla. Celem raportu jest wsparcie stworzenia i wdrożenia polskiej strategii rozwoju łańcucha wartości CCUS, jak też informacyjnej kampanii społecznej.
Stanowisko WiseEuropa do projektu Koncepcji Rozwoju Kraju 2050.
#WiseRaport o szansach i wyzwaniach transformacji polskiego sektora stalowego
#WiseRaport o wyzwaniach oraz wizji przyszłości sektora stalowego w Polsce.
W kontekście kryzysu energetycznego spowodowanego inwazją Rosji na Ukrainę, MAE opublikowała plan zmniejszenia zużycia ropy naftowej. Czy powinniśmy wdrożyć zalecenia Agencji i jaki skutki to niesie?