Raport: EMISJE METANU W POLSCE I WYZWANIA ZWIĄZANE Z ICH OGRANICZENIEM

Podejście Unii Europejskiej (UE) do redukcji emisji metanu to opowieść zarówno o postępach, jak i ciągłych wyzwaniach, które pojawiają się w toku zmagań ze złożonym problemem wpływu tego silnego gazu cieplarnianego.

Podziel się
Policy brief: WNIOSKI I REKOMENDACJE Z PROJEKTU WIND4BIO

Eksperci WiseEuropa przygotowali wnioski i rekomendacje z kończącego się projektu Wind4Bio: Increasing the Social Acceptance of Wind Energy dotyczące wpływu energetyki na bioróżnorodność. Są one skierowane m.in. do administracji centralnej i samorządowej, przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych. Zapraszamy do zapoznania się również z pozostałymi materiałami w tym projekcie.

Podziel się
Raport: TRANSFORMACJA REGIONÓW WĘGLOWYCH

Analiza SWOT pokazuje, że powodzenie transformacji regionów węglowych zależy od jej pełnej integracji z szeroką polityką rozwojową państwa. „Transformacja powinna być elementem skoordynowanych działań w obszarze inwestycji, polityki przemysłowej, strategii rozwoju regionalnego oraz reform instytucjonalnych. Jedynie kompleksowe podejście, uwzględniające różne instrumenty polityki publicznej, może zagwarantować skuteczność i stabilność całego procesu”, podkreśla Michał Wierzbowski, Starszy Ekspert i Doradca WiseEuropa, autor analizy.

Podziel się
Mapa Drogowa Rozwoju Rynku Zrównoważonych Finansów w Polsce

Przeprowadzenie zrównoważonej transformacji klimatycznej i wypełnienie celów określonych w „Europejskim prawie o klimacie” przez Polskę nie odbędzie się bez drastycznego wzrostu wolumenu publicznych i prywatnych inwestycji w działalność zrównoważoną środowiskowo w nadchodzących latach.

Podziel się
Raport: KRĘTA DROGA

Korzystanie z pojazdów elektrycznych odgrywa ważną rolę w dekarbonizacji transportu i osiąganiu celów klimatycznych Unii Europejskiej. Niestety rozwój elektromobilności w Polsce napotyka wiele przeszkód, szczególnie na obszarach poza dużymi miastami.

Podziel się
Raport: SPOŁECZNO-EKONOMICZNE KORZYŚCI Z WDROŻENIA CCUS W POLSCE

Wyniki badań na modelach przeprowadzonych na poziomie globalnym jasno pokazują kluczową rolę CCS/CCUS w osiągnięciu celów klimatycznych. Otwarte pozostaje jednak pytanie, jaką rolę technologie te mogą odegrać w polskim systemie energetycznym i na ile ich wdrożenie będzie miało wpływ na gospodarkę narodową?

Podziel się
Zasady polityki informacyjnej

Kolejny raport w projekcie CCUS.pl. przybliżający wyzwania związane z finansowaniem technologii CCUS, dostępne w Polsce możliwości finansowania i modele wsparcia a także poruszający temat kontraktów różnicowych w kontekście CCUS.

Podziel się
Raport: KRAJOWE WYTYCZNE DOTYCZĄCE WSPÓLNOT ENERGETYCZNYCH W POLSCE

Rozwój energetyki obywatelskiej w Polsce rozpoczął się formalnie w 2016 roku, choć pierwsze inicjatywy pojawiły się już w 2011 roku. Obecnie funkcjonują trzy główne formy społeczności energetycznych: spółdzielnie energetyczne, klastry energii oraz obywatelskie społeczności energetyczne (OSE).

Podziel się
Raport: FINANSOWANIE ROZWOJU TECHNOLOGII CCUS W POLSCE

Kolejny raport w projekcie CCUS.pl. przybliżający wyzwania związane z finansowaniem technologii CCUS, dostępne w Polsce możliwości finansowania i modele wsparcia a także poruszający temat kontraktów różnicowych w kontekście CCUS.

Podziel się
Raport: KAMIEŃ WĘGIELNY

Analiza wyzwań i kluczowych aspektów warunkujących skuteczność sprawiedliwej transformacji energetycznej polskich regionów węglowych. Rekomendacje dla przygotowania odpowiedniej strategii dekarbonizacyjnej, uwzględniające czynniki społeczne i gospodarcze.

Podziel się
Raport: AKCEPTACJA SPOŁECZNA TECHNOLOGII CCUS

Prezentacja wyników m.in. najnowszych badań opinii społecznej na temat technologii wychwytu i składowania dwutlenku węgla. Celem raportu jest wsparcie stworzenia i wdrożenia polskiej strategii rozwoju łańcucha wartości CCUS, jak też informacyjnej kampanii społecznej.

Podziel się
Stanowisko WiseEuropa do projektu KRK 2050

Stanowisko WiseEuropa do projektu Koncepcji Rozwoju Kraju 2050.

Podziel się