Mapa Drogowa Rozwoju Rynku Zrównoważonych Finansów w Polsce

Przeprowadzenie zrównoważonej transformacji klimatycznej i wypełnienie celów określonych w „Europejskim prawie o klimacie” przez Polskę nie odbędzie się bez drastycznego wzrostu wolumenu publicznych i prywatnych inwestycji w działalność zrównoważoną środowiskowo w nadchodzących latach.

Podziel się
Raport: KRĘTA DROGA

Korzystanie z pojazdów elektrycznych odgrywa ważną rolę w dekarbonizacji transportu i osiąganiu celów klimatycznych Unii Europejskiej. Niestety rozwój elektromobilności w Polsce napotyka wiele przeszkód, szczególnie na obszarach poza dużymi miastami.

Podziel się
Raport: SPOŁECZNO-EKONOMICZNE KORZYŚCI Z WDROŻENIA CCUS W POLSCE

Wyniki badań na modelach przeprowadzonych na poziomie globalnym jasno pokazują kluczową rolę CCS/CCUS w osiągnięciu celów klimatycznych. Otwarte pozostaje jednak pytanie, jaką rolę technologie te mogą odegrać w polskim systemie energetycznym i na ile ich wdrożenie będzie miało wpływ na gospodarkę narodową?

Podziel się
Raport: KRAJOWE WYTYCZNE DOTYCZĄCE WSPÓLNOT ENERGETYCZNYCH W POLSCE

Rozwój energetyki obywatelskiej w Polsce rozpoczął się formalnie w 2016 roku, choć pierwsze inicjatywy pojawiły się już w 2011 roku. Obecnie funkcjonują trzy główne formy społeczności energetycznych: spółdzielnie energetyczne, klastry energii oraz obywatelskie społeczności energetyczne (OSE).

Podziel się
CCS w konsultacjach aktualizacji KPEiK

Wiceministra klimatu i środowiska poinformowała, że w ramach konsultacji aktualizacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu wpłynęło ponad trzy tysiące uwag. Ministerstwo ma zająć się teraz ich analizą i kontynuować pracę nad ostateczną wersją tego strategicznego dokumentu.

Podziel się
Rekomendacje Rady Programowej Polskiego Kongresu Klimatycznego 2025

Rada Programowa Polskiego Kongresu Klimatycznego, zdefiniowała program wydarzenia, poprzez wskazanie kluczowych zagadnień z perspektywy polityki klimatycznej i gospodarki.

Podziel się
Dialog z interesariuszami: III SPOTKANIE KLASTRA CCUS.PL

Przedstawiciele WiseEuropa wzięli aktywny udział w III spotkaniu Klastra CCUS.pl, które odbyło się 7 listopada w Warszawie.

Podziel się
Dialog z interesariuszami: WYZWANIA DLA ENERGETYKI OBYWATELSKIEJ W POLSCE

21 listopada odbyły się pierwsze krajowe warsztaty w ramach projektu "Commence", poświęcone tematyce energii elektrycznej we wspólnotach energetycznych.

Podziel się
Stanowisko WiseEuropa w sprawie aKPEiK

W konsultacjach publicznych aKPEiK eksperci WiseEuropa zgłosili spostrzeżenia i pomysły do dokumentu, zgrupowane w czternastu obszarach.

Podziel się
Raport: FINANSOWANIE ROZWOJU TECHNOLOGII CCUS W POLSCE

Kolejny raport w projekcie CCUS.pl. przybliżający wyzwania związane z finansowaniem technologii CCUS, dostępne w Polsce możliwości finansowania i modele wsparcia a także poruszający temat kontraktów różnicowych w kontekście CCUS.

Podziel się
WiseEuropa dla Platformy Zrównoważonych Finansów przy Ministerstwie Finansów

Wspieramy wdrażanie kluczowych rekomendacji "Mapy drogowej zrównoważonych finansów w Polsce". Zapraszamy do dołączenia do grup roboczych funkcjonujących przy Platformie.

Podziel się
Raport: KAMIEŃ WĘGIELNY

Analiza wyzwań i kluczowych aspektów warunkujących skuteczność sprawiedliwej transformacji energetycznej polskich regionów węglowych. Rekomendacje dla przygotowania odpowiedniej strategii dekarbonizacyjnej, uwzględniające czynniki społeczne i gospodarcze.

Podziel się