Nadanie powojennej odbudowie Ukrainy zielonego kierunku wydaje się jedyną słuszną drogą. Wspólne z Europą wizje i cele mogą nie tylko wspierać proces integracji, ale też ułatwić uniezależnienie się Ukrainy od importu paliw kopalnych z Rosji, a także przygotować kraj na inne, istotne wyzwania przyszłości, związane z kryzysem klimatycznym.
Agresja Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się w lutym 2022 r., w bardzo krótkim czasie doprowadziła do ogromnych zniszczeń tego kraju. W wyniku działań wojennych, zniszczeniom uległa zabudowa i infrastruktura, czyniąc część obszarów niemożliwymi do zamieszkania. Skala zniszczeń wykracza poza współczesne doświadczenia Europy, wolnej od wojny od dziesięcioleci.
W maju 2022 r. ogłoszono utworzenie Platformy na rzecz Odbudowy Ukrainy, kierowanej wspólnie przez Ukrainę i Komisję Europejską. Platforma ta ma być ukierunkowana na połączenie inwestycji i reform, które równolegle będą wspierać proces przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Kluczowe na tej drodze mają być dwa kryteria: rozwiązania zielone i cyfrowe. Tym samym, priorytety powojennej odbudowy Ukrainy mają być zbieżne z kierunkiem transformacji, w jakim zmierza sama UE.
W czerwcu 2022 roku zapadła historyczna decyzja o przyznaniu Ukrainie statusu kraju-kandydata
do Unii Europejskiej. Powojenna odbudowa Ukrainy, realizowana przy wsparciu UE, może znacząco
skrócić drogę tego kraju do członkostwa w UE. Nadanie powojennej odbudowie Ukrainy zielonego kierunku wydaje się jedyną słuszną drogą. Wspólne z Europą wizje i cele mogą nie tylko wspierać proces integracji, ale też ułatwić uniezależnienie się Ukrainy od importu paliw kopalnych z Rosji, a także przygotować kraj na inne, istotne wyzwania przyszłości, związane z kryzysem klimatycznym.
Autorzy raportu: Krzysztof Bocian, Dominika Jędrzejczak, Krzysztof Kobyłka, Olha Stohnushenko