Projekt „Just Carbon Pricing” ma na celu poszerzenie wiedzy na temat cen emisji dwutlenku węgla dla mobilności i ogrzewania w całej Europie, w szczególności w Polsce i Rumunii. Badania w ramach tego projektu są ukierunkowane na lepsze zrozumienie potencjalnego negatywnego wpływu ustalania cen emisji dwutlenku węgla na różne grupy i znalezienie odpowiednich sposobów radzenia sobie z nimi.
Zapraszamy do zapoznania się z dokumentami:
Wspieranie gospodarstw domowych w kryzysie wywołanym cenami energii: analiza porównawcza podejść stosowanych w Niemczech, Polsce i Rumunii.
W niniejszym dokumencie autorzy skupiają się na środkach ukierunkowanych na gospodarstwa domowe, zastosowanych na szczeblu krajowym w Niemczech, Polsce i Rumunii, które przyjęto w związku ze wzrostem cen energii. Zadane przez przez nich pytania brzmią następująco: Czy środki te są efektywne, skuteczne i mają długotrwałe działanie? Czy docierają do tych, którzy najbardziej ich potrzebują? Co można zrobić inaczej w przyszłości?
Zapewnienie działania systemu ETS 2 i Społecznego Funduszu Klimatycznego. Wytyczne dla osób odpowiedzialnych za wyznaczanie kierunków polityki krajowej.
Niniejszy dokument formułuje kluczowe punkty wyjścia dla decydentów stojących obecnie przed opracowywaniem krajowych planów społeczno-klimatycznych. Opiera się on na raporcie „Putting the ETS 2 and Social Climate Fund to Work: Impacts, Considerations, and Opportunities for European Member States„.
Identyfikacja podatności na zagrożenia w kontekście systemu ETS 2 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej na przykładzie Rumunii i Polski
W niniejszym dokumencie autorzy identyfikują podatność na ETS 2 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, biorąc pod uwagę szczególne czynniki charakterystyczne dla tych krajów, takie jak niższe dochody rozporządzalne niż średnia UE oraz stare i nieefektywne zasoby mieszkaniowe utworzone w dużej mierze z bloków typu panelowego – dziedzictwo komunistycznej przeszłości.