Raport o globalizacji polityki zagranicznej Polski, Hiszpanii i Szwecji
Czy polityka zagraniczna może zostać wykorzystana jako narzędzie politycznej i ekonomicznej modernizacji? Czy Unia Europejska może służyć jako kanał przekaźnikowy globalnej polityki państw członkowskich? Co motywuje państwa do zwiększenia aktywności poza własnym regionem? Czy Polska, Hiszpania i Szwecja poradziły sobie z zadaniem znalezienia „złotego środka” pomiędzy aktywnością regionalną i globalną?
Na te i inne pytania odpowiada nowy raport pt. How does ‘going global’ come about?, którego redaktorem i współautorem jest Paweł Zerka, Dyrektor Programu w demosEUROPA-Centrum Strategii Europejskiej. Raport powstał we współpracy dwoma czołowymi europejskimi think-tankami: FRIDE (Hiszpania) i Global Utmaning (Szwecja).
Raport zawiera analizę relacji między przemianami demokratycznymi i wolnorynkowymi z jednej strony, a globalizacją polityki zagranicznej z drugiej strony. Autorzy stwierdzają, że nie ma automatycznego sprzężenia zwrotnego pomiędzy tymi trzema procesami. Jeśli jednak “modernizacja” rozumiana jest szeroko – nie tylko jako zmiana instytucjonalna, ale także jako poszerzenie horyzontów i tożsamościowa przemiana społeczeństwa – wówczas globalizacja polityki zagranicznej powinna stanowić jeden z podstawowych elementów tak pojmowanej modernizacji.
Raport jest efektem projektu pt. Polska transformacja systemowa a globalizacja polityki zagranicznej. Doświadczenia lat 1990-2014, współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2014.
Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj.