Lubuskie mieć i być. Dźwignie i hamulce rozwoju regionalnego
Lubuskie to szczególne województwo, które wydaje się znajdować w ważnym momencie z punktu widzenia swojego długoterminowego rozwoju.
Olbrzymią szansą byłyby dlań rozważane inwestycje w sektorze wydobywczym, nie tylko z uwagi na związany z nimi „zastrzyk” finansowy, ale również jako bodziec rozwojowy dla lokalnej bazy naukowej, społecznej, gospodarczej. Jeżeli do tych inwestycji nie dojdzie, województwu grozi dalszy rozwojowy dryf. Pytanie, w którą stronę podąży Lubuskie, skłania do szerszej dyskusji na temat podstawowych elementów strategii rozwojowej państwa. Wybór zależy nie tylko od władz i mieszkańców województwa, ale też od potencjalnych inwestorów i polskiego rządu.
Zapraszamy do lektury raportu „Lubuskie mieć i być”, autorstwa Pawła Zerki. W publikacji poddajemy analizie najbardziej zapomniane województwo Polski, jakim z naszej perspektywy jest Lubuskie. Przedstawiamy kontekst, w jakim prowadzona jest obecna dyskusja na temat dalszych perspektyw rozwojowych Lubuskiego. Jednocześnie ukazujemy związki tej dyskusji z najważniejszymi pytaniami, na jakie powinien odpowiedzieć polski rząd mając na uwadze zrównoważony, powszechny i długoterminowy rozwój całego kraju.
Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj.