W sierpniu nastąpił kolejny, nieco większy niż w poprzednim miesiącu spadek cen energii. Ceny energii spadły o 0,4% miesiąc do miesiąca. Polscy konsumenci płacili za nośniki energii o 5,2% mniej niż w sierpniu 2015 r. Szczegóły w najnowszym Monitorze Cen Energii. Zachęcamy do lektury.
W ujęciu miesięcznym ceny większości nośników energii pozostały bez zmian. Główną przyczyną ogólnego spadku cen energii były taniejące drugi miesiąc z rzędu paliwa transportowe. W pierwszej połowie sierpnia polscy kierowcy korzystali z najniższych cen paliw transportowych od kilku miesięcy. Pomimo odbicia cen na stacjach w drugiej połowie miesiąca, średnio były one niższe o 1,3% – w porównaniu do lipca i o ponad 10% – w porównaniu do poziomów z sierpnia ubiegłego roku. Wzmocnienie polskiej waluty sprawiło, że pomimo wzrostu cen ropy naftowej w dolarach, średnia cena baryłki spadła w sierpniu o 3 zł, do 176 zł.
Ceny energii elektrycznej oraz gazu pozostały niezmienne. Sierpień był pierwszym miesiącem 2016 r., w którym nie nastąpił spadek cen gazu. W ujęciu rocznym energia elektryczna staniała w Polsce o 1,5%, a gaz – o 10%.
Po raz pierwszy od października 2015 r. odnotowano niewielki spadek cen energii cieplnej: obniżyły się one o 0,1% miesiąc do miesiąca. W skali roku nastąpił natomiast ich wzrost o 0,6%. W sierpniu ceny paliw stałych pozostały bez zmian względem lipca, co przekłada się na spadek o 2,1% w ujęciu rocznym.
W sierpniu po raz kolejny odnotowano spadek cen konsumpcyjnych rok do roku. Wyniósł on 0,5% i był nieco mniejszy niż w ubiegłym miesiącu. Spadek cen energii pozostaje kluczowym czynnikiem odpowiadającym za deflację w Polsce. W sierpniu wpływ cen energii na inflację wyniósł -0,7 p.p.
Podobnie jak w Polsce, spadek cen nośników energii zarejestrowano również w skali całej Unii Europejskiej: w sierpniu były o 0,9% tańsze niż w lipcu i o 5,1% tańsze niż rok temu. Wśród największych gospodarek europejskich, w ujęciu miesięcznym nośniki energii najbardziej staniały we Francji (-1,5%), najmniej zaś we Włoszech oraz Wielkiej Brytanii (-0,7%). W ujęciu rocznym największy spadek cen energii nastąpił we Włoszech
(-6,4%), a najmniejszy – we Francji (-2,4%).
Autorzy: Aleksander Śniegocki, Urszula Siedlecka
Zobacz wszystkie Monitory Cen Energii
Monitor Cen Energii publikowany jest co miesiąc, prezentując najnowsze dane o zmianach cen energii dla konsumentów. Monitor bazuje na oficjalnych danych o zmianach cen poszczególnych nośników energii oraz ich przeciętnym udziale w koszyku dóbr konsumpcyjnych w Polsce. Dane wykorzystane w opracowaniu Monitora pochodzą z Głównego Urzędu Statycznego i są publikowane przez Eurostat.
Monitor Cen Energii jest projektem Europejskiej Fundacji Klimatycznej (ECF) i obejmuje szereg państw Unii Europejskiej. Polska edycja Monitora jest przygotowywana przez WiseEuropa.
Przygotowanie danych: Energyprofiler.org
Źródła danych: GUS, Eurostat
Kontakt merytoryczny: Aleksander Śniegocki (e.: aleksander.sniegocki@wise-europa.eu)
Kontakt dla mediów: Aleksandra Sawicka (e.: aleksandra.sawicka@wise-europa.eu)