– Aby rozpocząć w Polsce tanią i zeroemisyjną produkcję energii na dużą skalę potrzebujemy nie tyle rewolucji technologicznej, co przewidywalnych zmian regulacyjnych i fiskalnych– powiedział Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa, prezentując analizę kosztów wytwarzania energii podczas premiery raportu “Polski sektor energetyczny 2050. 4 scenariusze” Forum Energii 22 września 2017 r.
Maciej Bukowski zaznaczył, że dominujący kierunek postępu technologicznego sprzyja rozwiązaniom opartym o odnawialne źródła energii, wypierającym tradycyjną energetykę wielkoskalową. – Ich uzupełnieniem w średnim okresie będą elektrownie gazowe, a w długim okresie – magazyny energii – dodał.
Zdaniem Macieja Bukowskiego, porównując zalety i wady produkcji energii elektrycznej w różnych technologiach warto spojrzeć na ich cechy techniczne i ekonomiczne. – Chodzi o koszt i ryzyko związane z zarządzaniem i kontrolą projektów dla poszczególnych instalacji, w połączeniu z ich otoczeniem rynkowym i prawnym – podkreślił.
Przypomniał też, z czego wynika mniej korzystne położenie energetyki jądrowej wobec OZE w Europie. – Poziom ryzyka projektowego jest większy w przypadku elektrowni jądrowej. Natomiast o przewadze generacji gazowej nad węglową przesądza perspektywa spadku współczynnika wykorzystania mocy w elektrowniach konwencjonalnych – dodał Maciej Bukowski.