Publikacje

Manifest – Przyszłość Europy według młodych obywateli

W ciągu ostatnich lat Europa i Unia Europejska musiały stawić czoła wielu wyzwaniom: kryzysowi strefy euro, którego konsekwencje wciąż odczuwamy, kryzysom w bezpośrednim
sąsiedztwie UE, napięciom w polityce migracyjnej i azylowej, zmianom w porządku liberalnego świata czy widocznym powrotem do idei państw narodowych, którego kulminacją była decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Wspólnoty. W takich czasach najważniejsze są dwie rzeczy: spojrzenie w przyszłość i oddanie głosu młodemu pokoleniu Europejczyków.

W ramach długoterminowego projektu partycypacyjnego skierowanego do młodzieży #EngagEU został opracowany przyszłościowy manifest EngageEU przez berliński Institut für Europäische Politik e.V. wspólnie z instytucjami partnerskimi: Centre international de formation européenne w Nicei, WiseEuropa w Warszawie i Trans European Policy Studies Association w Brukseli. Manifest został wydany na kilka tygodni przed wyborami do europarlamentu w maju 2019 r. Opracowane idee są wynikiem dyskusji ponad 500 młodych obywateli i obywatelek z ponad 23 państw członkowskich UE i Bałkanów Zachodnich. Uczestnicy czterech edycji warsztatów #YoungCitizens’FutureLabs mogli omawiać, rozwijać i zapisać swoje pomysły i postulaty dotyczące przyszłości Europy dzięki dofinansowaniu Komisji Europejskiej z Programu „Europa dla obywateli”.

Zapraszamy do zapoznania się z lekturą manifestu.