WiseEuropa uczestniczyła w projekcie #EngageEU, który trwał od września 2018 r. do września 2019 r., jako jeden z czterech partnerów pochodzących z: Niemiec (Institut für Europäische Politik), Francji (Centre international de formation européenne), Brukseli (ogólnoeuropejski Trans European Policy Studies Association) i Polska (WiseEuropa). Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu: Europa dla Obywateli.
W ramach projektu zorganizowano kilka wydarzeń, aby zebrać i skonsultować pomysły dotyczące przyszłości Unii Europejskiej. Młodzi obywatele z całej Europy zostali zaproszeni do przedyskutowania istotnych tematów dla młodzieży podczas czterech # YoungCitizens’FutureLabs, których celem jest udzielenie im silnego i głośnego głosu w kampanii wyborczej przed wyborami w 2019 r. Po zakończeniu konsultacji, zebrane pomysły i wymagania zostały omówione na # YoungCitizens’Conventions z szerokim gronem odbiorców, a także z decydentami. Dodatkowo opracowane idee zostały podsumowane w Manifeście, który został przekazany po wyborach do nowych wybranych posłów do Parlamentu Europejskiego.
W ramach długoterminowego projektu partycypacyjnego dla młodych ludzi #EngagEU, przyszły manifest EngagEU został opracowany przez Berlin Institut für Europäische Politik e.V. wraz z instytucjami partnerskimi. Manifest został wydany na kilka tygodni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r. Opracowane idee są wynikiem dyskusji z ponad 500 młodymi obywatelami z ponad 23 państw członkowskich UE i Bałkanów Zachodnich.
WiseEuropa jako jeden z partnerów projektu przeprowadził następujące działania w ramach tego projektu:
- 4 marca 2019 r. WiseEuropa zorganizowała debatę zatytułowaną „Wybory do Parlamentu Europejskiego i konkurs nt wpływu w Europie Środkowo-Wschodniej między Rosją a Unią Europejską” w celu zapoznania i zaangażowania polskiej i międzynarodowej publiczności ze wschodnim wymiarem polityka zewnętrznej Unii Europejskiej. Podczas debaty eksperci i obywatele postawili i omówili następujące pytania: Jakie są spostrzeżenia i pomysły młodych ludzi na temat wschodniego wymiaru polityki zewnętrznej UE? Jakie kwestie, zdaniem młodych ludzi, będą przedmiotem szczególnej uwagi Parlamentu w następnej kadencji? Co może poprawić identyfikację młodych obywateli z Europą? Debatę poprzedziły trzy dedykowane warsztaty, które zgromadziły młodszą publiczność.
- 6 czerwca 2019 r. w Warszawie odbyły się dodatkowe warsztaty zatytułowane „Wybory europejskie: implikacje dla Unii Europejskiej”
- WiseEuropa wzięła również udział w # 2ndYoungCitizensConvention w Brukseli
Wszystkie wydarzenia miały na celu zebranie opinii opinii obywateli, w szczególności młodzieży, w odniesieniu do wschodniego wymiaru polityk zewnętrznej UE.