';

Podsumowanie regionalnych warsztatów projektu: CEE Climate Policy Frontier w Warszawie

W dniu 7 lutego 2020 r. nasze drugie warsztaty w Warszawie zgromadziły ekspertów z instytucji rządowych, przemysłu, organizacji pozarządowych i ośrodków analitycznych z Grupy Wyszehradzkiej (V4) – Polski, Czech, Słowacji i Węgier – w celu oceny wyzwań i możliwości dla przyjęcia najlepszych praktyk polityki klimatycznej w sektorze transportu i budownictwa. Uczestnicy usłyszeli od zachodnioeuropejskich ekspertów o swoich doświadczeniach we wdrażaniu najlepszych praktyk w polityce klimatycznej, a dyskusje koncentrowały się na stosowaniu polityki w krajach V4 i pomiędzy nimi.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu CEE Climate Policy Frontier, wspieranego przez Europejską Inicjatywę Klimatyczną (EUKI) i realizowanego przez Climate Strategies, WiseEuropa, Expert Forum i Climate Analytics.

Andrzej Ancygier, starszy analityk ds. polityki klimatycznej w Climate Analytics otworzył warsztaty, przedstawiając przegląd analitycznej oceny postępów działań klimatycznych w sektorach transportu i budownictwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, wyszczególniając możliwości i bariery w przekazywaniu najlepszych praktyk politycznych w ramach V4, Bułgaria i Rumunia. Następnie uczestników podzielono na równoległe grupy robocze. Sesje transportowe koncentrowały się na zrównoważonych środkach transportu i elektromobilności, podczas gdy sesje budynków koncentrowały się na efektywności energetycznej i czystych źródłach ogrzewania.

Przykłady najlepszych polityk przedstawione na każdej sesji zostały omówione i ocenione przez uczestników pod kątem zastosowania w V4, przy użyciu kryteriów takich jak: dostępność finansowania publicznego i prywatnego, jakość współpracy między interesariuszami, potencjał know-how, chęć polityczna, akceptacja publiczna i wspierające ramy polityczne dla wprowadzenia nowego instrumentu. Każda z wyselekcjonowanych polityk została zaprezentowana przez organizatorów lub zagranicznych ekspertów: holenderski plan działania dotyczący pojazdów elektrycznych został przedstawiony przez Sonję Munnix, starszego doradcę ds. Mobilności elektrycznej, z holenderskiej agencji ds. Przedsiębiorstw (Netherlands Enterprise Agency), partnerstwo ElectriCity w Szwecji zaprezentował Peter Nordin, dyrektor ds. mobilności w miastach z Volvo, natomiast o londyńskiej strefie niskich emisji opowiedziała Olivia Crowe z Climate Strategies.

Równolegle, oceny polityki budowlanej zostały poparte uwagami Senty Schmatzberger z Buildings Performance Institute Europe na temat niemieckiej budowy i remontu efektywności energetycznej (EECR), gdzie następnie Karolina Marszał z WiseEuropa wypowiedziała się na temat szwedzkich programów dotacji i ochrony konsumentów. Sekcję prezentacji zamknął Wolfgang Amann, partner zarządzający w Institute for Real Estate Building and Living, który wypowiedział się na temat austriackich dotacji bezpośrednich i dotacji mieszkaniowych na instalacje słoneczne i sterowanie systemem grzewczym.”

Druga część dnia obejmowała ocenę obejmującą wiele krajów, w tym omówienie wspólnych wyzwań i możliwości w regionie V4, w której zebrano pomysły z wcześniejszych dyskusji. Następnie przeprowadzono praktyczne ćwiczenia w grupach roboczych, w których uczestnicy zidentyfikowali kluczowe problemy i ścieżki ich rozwiązań. Obejmowały one proponowane działania, obowiązki i identyfikację zainteresowanych stron. Była to ważna okazja do wymiany pomysłów na temat możliwych interwencji i opracowania wspólnych rozwiązań, wykorzystując zarówno zbiorową wiedzę ekspercką uczestników, jak i informacje z najlepszych opcji polityki, które badano przez cały dzień.

Koncentrując się na krajach V4, uczestnicy skorzystali z okazji, aby wymienić się pomysłami i poznać podobieństwa i różnice w stojących przed nimi wyzwaniach. W świetle tego i biorąc pod uwagę poprzednie warsztaty badanie praktyk politycznych w Europie i wzmocnienie sieci będzie wspierać kolejne niezbędne kroki w kierunku zbliżenia granicy polityki klimatycznej w Europie Środkowo-Wschodniej do celów porozumienia paryskiego.

Prezentacje z warsztatów

Prezentacje dobrych praktyk

Comments
Podziel się
office-main