';

KPO – niezdana matura z planowania – ocena analityków WiseEuropa

30 kwietnia Krajowy Plan Odbudowy został przyjęty przez Radę Ministrów, a 3 maja przesłany przez rząd do Komisji Europejskiej (KE). KE ma teraz dwa miesiące na ocenę wysłanego przez Polskę Krajowego Planu Odbudowy. Kryteria oceny Planów określone w rozporządzeniu ustanawiającym Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, pozwolą na weryfikację nie tylko tego, czy KPO umożliwi odbudowę potencjału rozwojowego utraconego w wyniku pandemii, lecz także czy działania w nim określone pozwolą na uodpornienie gospodarki na wyzwania przyszłości, w tym zmianę klimatu i cyfrową transformację.

Finalny tekst KPO, który strona Polska wysłała do KE, istotnie różni się od tego, który rząd przedstawił w lutym do konsultacji publicznych. Wiele uwag zgłoszonych przez stronę społeczną, w tym ekspertów WiseEuropa, zostało faktycznie uwzględnionych. Jednak strategiczne wady planu, które zidentyfikowaliśmy w marcu 2021 w publikacji „Podróż bez kompasu” na podstawie analizy projektu KPO, w większości przypadków pozostają aktualne także w odniesieniu do ostatecznej wersji dokumentu.

W poniższym pliku przedstawiamy naszą ocenę tego, czy i w jakim stopniu uwagi WiseEuropa zostały uwzględnione w finalnej wersji dokumentu z 30 kwietnia. W aneksie przedstawiamy szczegółowe uzasadnienie naszej oceny.

Comments
Podziel się
office-main