';

Raport: ZIELONA AUTONOMIA STRATEGICZNA

Potrzeby inwestycyjne Polski w celu uniezależnienia się od importu surowców z Rosji

Odnawialne Źródła Energii i efektywność energetyczna to najlepszy sposób na uniezależnienie się od dostaw surowców spoza Unii Europejskiej i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego. Transformacja energetyczna i dekarbonizacja będzie wspierała powstawanie zbilansowanego i zdywersyfikowanego systemu energetycznego oraz zmniejszała podatność na wahania cenowe i dostępność paliw – piszą autorzy raportu Zielona autonomia strategiczna. Potrzeby inwestycyjne Polski w celu uniezależnienia się od importu surowców z Rosji: Krzysztof Bocian, Kamil Laskowski i Wojciech Lewandowski.

Zasobność surowcowa Europy nie jest na tyle wystarczająca, aby można było jednoznacznie stwierdzić, że Europa jest niezależna surowcowo, a co za tym idzie – energetycznie. Wręcz przeciwnie, ograniczone możliwości wydobycia na miejscu oraz zapotrzebowanie na paliwa kopalne z pozostałych części świata sprawiają, że uzależnienie od importu stale rośnie i zwiększyło się od początku lat 90. XX wieku z 50% do 58% obecnie.

Wysoka wrażliwość na importochłonność surowców jest szczególnie widoczna w sytuacjach braku dostaw zewnętrznych. Z takim stanem rzeczy mamy do czynienia obecnie, w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, nałożeniem sankcji na Rosję ze strony Unii Europejskiej oraz szantażem surowcowym ze strony rosyjskiej, wywołującym niepokój i niepewność oraz stawiającym europejski rynek energetyczny w obliczu kryzysu. Kraje Europy, w tym Polska, muszą dołożyć jak najwięcej starań, aby w najbliższym okresie jesienno-zimowym nie zabrakło energii ani surowców potrzebnych zarówno dla gospodarki i przemysłu, jak i dla gospodarstw domowych.

Przygotowanie planów awaryjnych, zapełnienie magazynów gazu, zastąpienie kierunku rosyjskiego dostawami z innych części świata, ochrona społeczeństwa przed wzrostem cen energii – to tylko niektóre z działań potrzebnych do przezwyciężenia zbliżającego się kryzysu energetycznego. To także dobry moment na zrewidowanie planów dekarbonizacji, a konkretnie przyspieszenie czasu ich realizacji, a więc szybszego rozwoju zeroemisyjnych źródeł energii, dzięki którym Europa może stać się niezależna energetycznie i wytwarzać energię tanim kosztem bez wpływu szoków zewnętrznych na swój własny rynek. Społeczeństwo i gospodarka w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę z istotności problemu i powagi sytuacji w obszarze zarówno bezpieczeństwa energetycznego jak i klimatu. Aby osiągnąć wyznaczane cele klimatyczne, tj. zeroemisyjność do 2050 r., należy bezwzględnie zwiększyć inwestycje w dekarbonizację, zeroemisyjność i efektywność energetyczną w obecnej dekadzie.

Comments
Podziel się
office-main