Kryzys ekologiczny i klimatyczny wraz z kryzysem geopolitycznym i bezpieczeństwa energetycznego, spowodowanym agresją Rosji na Ukrainę, doprowadziły do formułowania coraz bardziej ambitnych celów w zakresie neutralności klimatycznej. Kluczowe jest także uniezależnienie się od importu rosyjskich paliw kopalnych, ale także od paliw kopalnych w ogóle. Osią działań UE w kontekście dekarbonizacji jest zwiększenie wykorzystania OZE we wszystkich sektorach gospodarki. W kontekście energii elektrycznej, na którą zapotrzebowanie wzrośnie, charakter odnawialnych źródeł energii pociąga za sobą konieczność przeprojektowania naszych sieci energetycznych na bardziej zdecentralizowaną, elastyczną sieć.
Zapraszamy do zapoznania się z analizą Najlepsze praktyki dla społeczności energetycznych w Polsce i Niemczech, autorstwa Iwony Ciećwierz, Kamila Laskowskiego, Krzysztof Kobyłki, Renaty Rożek i dr, Wojciecha Lewandowskiego.
Społeczności energetyczne definiuje się jako obywatelskie kooperacje energetyczne (tj. wytwarzanie energii, dystrybucja, dostawa, konsumpcja, magazynowanie i inne usługi) na poziomie lokalnym, które przynoszą korzyści członkom społeczności. Idea ta krążyła już wcześniej w dyskursie politycznym i publicznym, ale pojawiła się w prawodawstwie unijnym wraz z zaostrzeniem polityki ochrony klimatu i została ostatecznie zdefiniowana na poziomie UE w 2019 roku.
SE łączą inkluzywność i aktywizację odbiorców energii, wspierają decentralizację, lokalne wytwarzanie i zużycie energii. Przyczyniają się do stworzenia prężnego, nowoczesnego systemu energetycznego. Ponadto pomagają one zwiększyć świadomość tego, w jaki sposób zużywamy energię, co może przełożyć się na inne obszary i wybory w zakresie działań na rzecz środowiska, takie jak podejmowanie działań na rzecz efektywności energetycznej, wybór niskoemisyjnego transportu lub ograniczenie zużycia energii. Z tych powodów stanowią one jedno z najbardziej kompleksowych rozwiązań dla wyzwań, przed którymi obecnie stoimy.
W niniejszym raporcie przyglądamy się bliżej temu, czym są społeczności energetyczne i jak mogą przyczynić się do realizacji naszych celów społecznych i środowiskowych. Ponadto badamy niemieckie i polskie wdrożenia koncepcji SE, aby określić kluczowe czynniki wpływające na jej rozwój. W oparciu o nasze ustalenia, przedstawiamy zestaw najlepszych praktyk do dalszego wdrażania, jak również zalecenia dotyczące eliminacji przeszkód politycznych i regulacyjnych.