';

Raport: DOBRE WIATRY DLA ODNOWY

Jak rozwój energetyki wiatrowej może pomóc Ukrainie i Europie w zielonej transformacji i nie tylko

Konieczność powojennej odbudowy otwiera szansę na modernizację gospodarki i sektora energetycznego, w którym energia wiatrowa może odegrać kluczową rolę. Potrzeba ograniczenia zależności od paliw kopalnych i zwiększenia niezależności energetycznej, a także wymiany zamortyzowanych lub uszkodzonych urządzeń energetycznych na nowe i odpowiadające współczesnym standardom, nieuchronność transformacji energetycznej, a także potrzeba podążania za europejską polityką klimatyczną, związana z ambicjami Ukrainy do wstąpienia do UE – wszystkie te elementy idą w parze z potencjałem energetyki wiatrowej w Ukrainie.

Przez dekady zależność Ukrainy od paliw kopalnych, szczególnie tych pochodzących z Rosji, była szansą dla oligarchów i elit rządzących do wzbogacenia się poprzez korupcję i narzędziem służącym zatrzymaniu Ukrainy w orbicie wpływów Rosji. Ukraina posiada jednak znaczny potencjał do rozwoju odnawialnych źródeł energii, wśród których energia pochodząca z wiatru zajmuje pierwsze miejsce. Rozwój przemysłu odnawialnych źródeł energii rozpoczął się w 2008 roku, a po Eurorewolucji w 2014 roku znacznie przyspieszył ze względu na uniezależnianie się zarówno polityczne jak i surowcowe od Rosji. Sektor energetyki wiatrowej w ostatnich latach znacznie wzrósł, ale wciąż daleko mu do rozwinięcia swojego pełnego potencjału i zaspokojenia potrzeb energetycznych Ukrainy.

Rosyjska wojna przeciw Ukrainie, rozpoczęta 24 lutego 2022 roku, spowodowała masową destrukcję – w tym infrastruktury energetycznej. W sposób oczywisty, dopóki trwa wojna, sytuacja ekonomiczna i szkody w sektorze energetycznym nie są w pełni znane. Jednak przyszła konieczność powojennej odbudowy otwiera szansę na modernizację gospodarki i sektora energetycznego, w którym energia wiatrowa może odegrać kluczową rolę. Potrzeba ograniczenia zależności od paliw kopalnych i zwiększenia niezależności energetycznej, a także wymiany zamortyzowanych lub uszkodzonych urządzeń energetycznych na nowe i odpowiadające współczesnym standardom, nieuchronność transformacji energetycznej, a także potrzeba podążania za europejską polityką klimatyczną, związana z ambicjami Ukrainy do wstąpienia do UE – wszystkie te elementy idą w parze z potencjałem energetyki wiatrowej w Ukrainie.

Autor: Andrian Prokip
Współpraca: Krzysztof Kobyłka

office-main