Pomimo obniżki taryf gazowych, ceny energii w kwietniu 2016 nadal rosły, choć mimo wszystko pozostawały niższe od cen obserwowanych w ubiegłym roku – wykazują eksperci WiseEuropa w najnowszym monitorze cen energii.
[WARSZAWA – Wzrost cen energii dla polskich konsumentów wyniósł w kwietniu 0,2% miesiąc do miesiąca. Wynika to przede wszystkim z dalszego wzrostu cen paliw dla transportu, które jedynie po części zostały zrównoważone spadkiem cen gazu oraz niewielką przeceną paliw stałych. Ceny energii wciąż są niższe niż w ubiegłym roku: polscy konsumenci zapłacili za nośniki energii o 5,8% mniej niż w kwietniu 2015 roku. Wobec wzrostu cen paliw na rynkach globalnych w kolejnych miesiącach należy się spodziewać utrzymania trendu wzrostowego indeksu cen energii.
Największy wzrost cen nastąpił w przypadku paliw dla transportu – podrożały one o 2,3%, ale mimo to nadal są tańsze niż w roku ubiegłym. Spadek cen paliw od kwietnia 2015 r. wyniósł 12%, a od kwietnia 2014 r. – 24%. Wzrost cen na stacjach paliw to dalszy ciąg reakcji rynku na odbicie ceny ropy naftowej trwające od początku roku. W kwietniu cena baryłki wyrażona w polskich złotych wzrosła o 7%, dlatego też należy oczekiwać utrzymania się wzrostu cen paliw transportowych w kolejnych miesiącach.
Cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w kwietniu nie zmieniła się w stosunku do marca. Znaczny spadek cen (-2,7%) odnotowano natomiast w przypadku gazu, co wynika z wejścia w życie decyzji prezesa URE w sprawie obniżki taryfy na to paliwo dla gospodarstw domowych. Obecnie gaz ziemny jest tańszy o 9,4% niż przed rokiem.
W kwietniu nieznacznie wzrosły ceny energii cieplnej – o 0,1%. Natomiast ceny paliw stałych dla gospodarstw domowych są o 0,5% niższe niż w marcu, co przekłada się na spadek o 2,2% rok do roku.
Wkład energii w spadek cen konsumpcyjnych rok do roku wyniósł w kwietniu 0,8 p.p. Pozostał on więc na poziomie z marca, pomimo wzrostu cen energii miesiąc do miesiąca. Wynika to z tego, że w kwietniu ubiegło roku również nastąpił wzrost cen energii. Bez ujemnego wkładu cen energii w kwietniu 2016 roku w Polsce zamiast deflacji odnotowano by wzrost cen na poziomie 0,3%.
W całej Unii Europejskiej nastąpił wzrost cen energii średnio o 0,3% w stosunku do ubiegłego miesiąca. W ujęciu rocznym energia w UE potaniała jednak o 7,8%. Kwietniowy wzrost cen energii w Polsce był więc nieznacznie mniejszy niż średnia europejska. W skali roku natomiast ceny nośników energii w Polsce spadały w tempie porównywalnym do Wielkiej Brytanii (-5,5%), ale wolniej niż w innych dużych gospodarkach UE. Największe spadki cen nośników energii w ujęciu rocznym nastąpiły w Niemczech (-8,5%) i we Włoszech (-8,2%). Największy wzrost cen energii w porównaniu do marca bieżącego roku nastąpił natomiast w Wielkiej Brytanii (+1,3%) i w Niemczech (+1%).
Autorzy: Aleksander Śniegocki, Urszula Siedlecka
Zobacz wszystkie Monitory Cen Energii
Monitor Cen Energii publikowany jest co miesiąc prezentując najnowsze dane o zmianach cen energii dla konsumentów. Monitor bazuje na oficjalnych danych o zmianach cen poszczególnych nośników energii oraz ich przeciętnym udziale w koszyku dóbr konsumpcyjnych w Polsce. Dane wykorzystane w opracowaniu Monitora pochodzą z Głównego Urzędu Statycznego i są publikowane przez Eurostat.
Monitor Cen Energii jest projektem Europejskiej Fundacji Klimatycznej (ECF) i obejmuje szereg państw Unii Europejskiej. Polska edycja Monitora jest przygotowywana przez WiseEuropa.
Przygotowanie danych: Energyprofiler.org
Źródła danych: GUS, Eurostat
Kontakt merytoryczny: Aleksander Śniegocki (e.: aleksander.sniegocki@wise-europa.eu)
Kontakt dla mediów: Aleksandra Sawicka (e.: aleksandra.sawicka@wise-europa.eu)