W dniach 21-22 lipca w Paryżu, Climate-KIC zorganizowało warsztat dla organizacji partnerskich i eksperckich. W trakcie spotkania dyskutowano o możliwościach innowacyjnych rozwiązań w środowisku miejskim, które mogą pozytywnie wpływać na zwiększenie ochrony klimatu. Aleksander Śniegocki, Kierownik projektu Energia i Klimat w WiseEuropa, był jednym z uczestników warsztatu.
Celem warsztatu było stworzenie innowacyjnych projektów w obszarze zmian w środowisku miejskim, które – przede wszystkim – miałyby doprowadzić do obniżenia emisji gazów cieplarnianych w mieście. Uczestnicy warsztatu – wśród których znalazło się ponad 70 organizacji partnerskich i ekspertów z całej Europy – wspólnie wypracowali wiele ekscytujących pomysłów, tworząc przy tym zalążki konsorcjów projektowych. Pomysły te będą dalej rozwijane w ramach działań wspieranych przez sieć Climate-KIC.
Przykładowe pomysły na projekty, wypracowane i omawiane w trakcie paryskiego warsztatu:
- Zwiększanie skali termomodernizacji budynków poprzez uwzględnienie korzyści z niej płynących na poziomie dzielnic, wykorzystanie platform open data oraz łączenie interesariuszy w celu przezwyciężenia barier projektowych,
- Wzrost efektywności wykorzystania energii w budynkach poprzez poprawę przepływu informacji pomiędzy budynkami oraz ich użytkownikami,
- Rozwój narzędzi i umiejętności na rzecz niskoemisyjnych transformacji w miastach, takich jak modele współpracy umożliwiające tworzenie wysokiej jakości zrównoważonej przestrzeni mieszkalnej, a także rozwiązania umożliwiające zarządzanie popytem na energię (w tym szczytami zapotrzebowania) oraz lepsze zrozumienie śladu węglowego energetyki.
Powyższa notatka stanowi fragment oficjalnej informacji Climate-KIC.
Zachęcamy do przeczytania pełnej relacji z warsztatów (dostępnej w jęz. angielskim) na stronie Climate-KIC.
źródło zdjęcia: Climate-KIC