';

SEnECA konferencja końcowa „Jaka jest przyszłość dla stosunków UE-Azja Środkowa?” – Bruksela, 14-15 listopada 2019 r.

Konferencja końcowa projektu „Horyzont 2020”  „SEnECA – Wzmacnianie i dynamizowanie stosunków UE-Azja Środkowa” odbyła się w Brukseli w dniach 14–15 listopada 2019 r. Wydarzenie pt. „Jaka jest przyszłość dla stosunków UE-Azja Środkowa?” Zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Studiów nad Polityką Europejską (TEPSA) i Międzynarodowe Centrum Formacji Europejskiej (CIFE).

Konferencja skierowana była do naukowców, urzędników rządowych i ekspertów z Europy i Azji Środkowej w celu omówienia przyszłości stosunków między Unią Europejską a Azją Środkową. Był tam również, wśród innych uczestników konferencji m.in. kilku ambasadorów i przedstawicieli krajów Azji Środkowej, Peter Burian, Specjalny Przedstawiciel UE (SPUE) w Azji Środkowej.

Podczas dwudniowego wydarzenia członkowie konsorcjum SEnECA przedstawili wyniki projektu i omówili zalecenia dotyczące wdrożenia nowej strategii UE wobec Azji Środkowej. Konferencja obejmowała sesje na temat współpracy między UE a Azją Środkową w dziedzinie edukacji i badań, komunikacji i transferu wiedzy, kultury jako katalizatora zmian społecznych w Azji Środkowej oraz powiązań między Azją, a Europą.

Ponadto ostatnim panelem konferencji było spojrzenie na stosunki UE-Azja Środkowa do 2030 r. Odbyły się dwa kluczowe przemówienia – pierwsze Andrisa Ameriks’a, wiceprzewodniczącego delegacji Parlamentu Europejskiego do komisji parlamentarnych UE-Kazachstan, UE-Kirgistan, UE-Tadżykistan i UE-Uzbekistan oraz do spraw stosunków z Turkmenistanem i Mongolią (DCAS) w sprawie perspektywy PE w zakresie stosunków między UE a Azją Środkową i drugie Petera Buriana (SPUE) w sprawie przyszłej roli UE w Azji Środkowej.

Konferencja końcowa SEnECA była również dobrą okazją do obejrzenia zdjęć środkowoazjatyckiej przyrody i życia codziennego, które zostały pokazane podczas wystawy fotografii SEnECA w kwietniu 2019 r. Podczas konferencji, 15 listopada został również pokazany kirgiski film „Pieśń drzewa”, którego akcja rozgrywa się w XVIII wieku i przedstawia kirgiskie tradycje kulturowe oraz ich zderzenia ze współczesnym życiem. Wreszcie konferencja była dobrą okazją do nawiązania kontaktów z interesariuszami relacji UE-Azja Środkowa ze środowisk akademickich, politycznych, społeczeństwa obywatelskiego i kultury.

Konferencja była ostatnim wydarzeniem dwuletniego projektu, który rozpoczął się po spotkaniu inauguracyjnym w Berlinie w styczniu 2018 r., i trwał realizując konferencję networkingową w Rydze w kwietniu 2018 r., konferencję śród-okresową i warsztaty scenariuszowe w Almacie w styczniu 2019 r. oraz warsztaty w Brukseli w lipcu 2019 r.

Comments
Podziel się
office-main