';

COP26 Private Finance. Agenda a zrównoważone finansowanie w Polsce. Policy Brief we współpracy z Ambasadą Brytyjską

W dniach 1-12 listopada 2021 roku w Glasgow odbędzie się COP26 – dwudziesta szósta Konferencja Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Spotkaniu będzie przewodniczyć Wielka Brytania, która w ramach swojej prezydencji określiła pięć priorytetowych obszarów poddanych pod dyskusję w czasie szczytu. Jednym z tych obszarów są finanse – tak publiczne, jak i prywatne.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że:

zero-emisyjna transformacja będzie wymagała przekierowana nawet kilku procent PKB rocznie przez kilkadziesiąt lat w kierunku projektów inwestycyjnych o dużych efektach środowiskowych lecz zróżnicowanej rentowności. Muszą w niej wziąć udział zarówno inwestorzy prywatni jak i publiczni, pełniąc wobec siebie rolę wzajemnie uzupełniającą się, w sposób pozwalający na sprawne, a zarazem finansowo efektywne redukowanie emisji zgodnie z harmonogramem wyznaczonym przez cele redukcyjne uzgodnione w Paryżu w 2015 roku.

W publikacji przedstawione zostały cele przypisane przez brytyjską prezydencję COP26 do priorytetowych obszarów, światowy kontekst stojący u podłoża każdego z nich, obecny stan dyskusji i przygotowań nad tymi kwestiami w Polsce. Raport wskazuje również rekomendacje przygotowane przez WiseEuropa, których wdrożenie pozwoliłoby nie tylko na aktywne włączenie się krajowych podmiotów w realizację celów porozumienia paryskiego, lecz także na efektywne wykorzystanie szans wynikających z niskoemisyjnej transformacji tak dla polskiego sektora finansowego jak i przemysłu, budownictwa czy usług.

Publikacja dostępna jest pod poniższym linkiem:

Comments
Podziel się
office-main