Dziś oficjalnie podsumujemy miesiące wspólnej pracy, zdobytą wiedzę i omówimy wypracowane propozycje rozwiązań w walce ze zmianą klimatu – dla Radomska i nie tylko – na Naradzie Klimatycznej w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Kończy się kolejna edycja Młodzieżowej Akademii Liderów Klimatu. Uczennice z radomszczańskich szkół w ramach MALK na specjalnych warsztatach tematycznych z udziałem ekspertów omawiały przyszłość miasta w kontekście zmian klimatycznych.
– Dzięki MALK dowiedziałam się, jak możemy dbać o przyszłość naszą oraz naszego miasta. Jest to nie tylko nauka, ale również poznawanie nowych, przecudownych osób i przede wszystkim świetna zabawa – podsumowała swoje uczestnictwo w warsztatach Michalina, uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 w Radomsku.
W Młodzieżowej Akademii Liderów uczestniczyły młode mieszkanki Radomska i okolic. Pogłębiały swoją wiedzę dotyczącą zmian klimatu zarówno w kontekście globalnym, jak i lokalnym. Zaproponowały też, jakie konkretne działania na rzecz klimatu mogą podjąć w swoim najbliższym otoczeniu. Cała inicjatywa została ujęta w cykl warsztatów tematycznych, które zostaną zwieńczone dziś Naradą Klimatyczną w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.
Warsztaty odbywały się w trzech turach i dotyczyły kolejno: wpływu globalnych zmian klimatycznych na środowisko lokalne, zaangażowania młodych ludzi oraz planowania przyszłości miasta, m.in. z wykorzystaniem foresightu. Pomimo tego, iż ostatni rok był dla uczennic trudny – przede wszystkim ze względu na pandemię COVID19 – uczestniczki projektu stanęły na wysokości zadania. Ze stworzonych podczas spotkań propozycji postulatów, a także przeprowadzonych rozmów i dyskusji, wyłoniły się konkretne pomysły młodych ludzi nie tylko na to, jak przygotować miasto na zmiany klimatu, ale też poprawić warunki życia lokalnej społeczności.
– Serdecznie polecam Młodzieżową Akademię Liderów Klimatu. Dzięki niej poszerzyłam swoją wiedzę
na temat ekologii i możliwości działania na rzecz naszej planety. Łączyliśmy zabawę z edukacją, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Gdybym miała ponowną możliwość, wzięcia udziału w tym wspaniałym projekcie, zrobiłabym to – przyznała Zuzanna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Radomsku, która również była zaangażowana w projekt.
Współorganizatorem Młodzieżowej Akademii Liderów Klimatu był niezależny think-tank WiseEuropa, specjalizujący się w polityce europejskiej i zagranicznej oraz w ekonomii. Więcej informacji o Młodzieżowej Akademii Liderów Klimatu można znaleźć na stronie MALK – WiseEuropa (wise-europa.eu).
Projekt MALK został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.