Efektem projektu European Green Deal, wspartego przez European Climate Foundation, są przygotowane przez ekspertów WiseEuropa policy briefy: Na fali (renowacji). Wiodąca rola samorządów w zakresie poprawy efektywności energetycznej – termomodernizacje budynków komunalnych oraz Z prądem zmian. Elektromobilność jako szansa dla rozwoju lokalnego.
– Działania w zakresie trwałej poprawy efektywności energetycznej budynków są najbardziej skutecznym sposobem na zmniejszenie zapotrzebowania na energię od strony popytowej. Wdrożenie celów dla sektora budownictwa, zawartych w polskich dokumentach strategicznych, stanowiłoby zgodnie z komunikatem REPowerEU najłatwiejszy sposób na przyspieszenie transformacji do neutralności klimatycznej i ograniczenie zużycia paliw kopalnych.
Cały policy brief dostępny jest tutaj: Na fali (renowacji). Wiodąca rola samorządów w zakresie poprawy efektywności energetycznej – termomodernizacje budynków komunalnych
– Samorządy będą miały do odegrania kluczową rolę w realizacji modelowych inwestycji w transporcie. Szczególnie istotnym elementem jest elektryfikacja floty autobusów w ramach gminnego systemu transportu zbiorowego czy zapewnienie odpowiedniej liczby samochodów elektrycznych w urzędach
miejskich. Działanie to zasługuje na głęboką analizę, w której gminy powinny ustalić wszystkie koszty oraz płynące z tego korzyści społeczno-ekonomiczne.
Cały policy brief dostępny jest tutaj: Z prądem zmian. Elektromobilność jako szansa dla rozwoju lokalnego