Odchodzenie od węgla i innych paliw kopalnych staje się koniecznością. Zielona energia pozwala utrzymać się w łańcuchach dostaw lub mieć dostęp do atrakcyjnego finansowania inwestycji. Przede wszystkim jednak jest szansą, by obniżyć bieżące koszty energii. W niniejszym raporcie wskazaliśmy w praktyczny sposób, jak przygotować się do przejścia na energię elektryczną w modelu cPPA.
Raport jest trzecim z serii wspólnych publikacji fundacji RE-Source Poland Hub i think-tanku WiseEuropa. Poświęcony jest zagadnieniom związanym z budowaniem konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez dekarbonizację i przechodzenie na energię ze źródeł odnawialnych.
Zachodzące zmiany na rynku energii stwarzają coraz więcej możliwości dla firm. Dają szansę na lepsze zarządzanie energią i wybór modelu zaopatrywania firmy w energię. W wypadku zielonej energii pozwalają na obniżenie kosztów, a także wykazanie minimalnego śladu węglowego swojej działalności.
Wynika to ze spadających kosztów inwestycji w źródła OZE oraz odchodzenia od paliw kopalnych w ramach realizacji zobowiązań klimatycznych. W związku z kryzysem energetycznym, którego państwa Europy doświadczają w konsekwencji wojny Rosji w Ukrainie, energia ze źródeł odnawialnych daje możliwość wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego i skutecznego obniżania kosztów energii.
O raporcie
W niniejszej publikacji skupiamy się na przybliżeniu modelu korporacyjnych zakupów energii (corporate Power Purchase Agreement, cPPA), który pozwala przedsiębiorstwom na przechodzenie na energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Celem raportu jest przekazanie praktycznej wiedzy nt. funkcjonowania rynku energii, kosztów inwestycji w odnawialne źródła wytwarzania energii oraz czynników kształtujących ceny energii. Przybliżamy charakterystykę najpopularniejszych rodzajów umów cPPA z opisem różnic pomiędzy nimi. Ponadto pokazujemy, jak wygląda ścieżka ich negocjacji. Odnosimy się także do bieżących wydarzeń na rynku energii, które w istotny sposób kształtują ramy dla uczestników rynku. Wynikają one z konieczności poradzenia sobie z bardzo wysokimi cenami energii na europejskich rynkach.
Konieczny krok
Zgodnie z decyzją państw Unii sytuacja wymaga zastosowania krótkotrwałych środków nadzwyczajnych. Równolegle państwa, w tym Polska, podejmują indywidualne środki zaradcze. Wskazujemy, jak zaprojektowane środki wpłyną na rynek energii, w tym rozwój modelu cPPA.
Wzmacnianie konkurencyjności polskiej gospodarki i firm działających na naszym rynku wymaga, by działania rządowe wzmacniały kierunek transformacji, polegający na odchodzeniu od drogich paliw kopalnych, w tym węgla, na rzecz konkurencyjnych cenowo źródeł odnawialnych. Bez wątpienia konieczne jest, by Polska była wśród państw, w których rozwija się rynek umów cPPA.