';

Raport Krajowy

Badanie wpływu EU ETS 2 na dobrobyt gospodarstw domowych w Polsce w kontekście ubóstwa energetycznego i transportowego – rekomendacje do planu społeczno-klimatycznego

W odpowiedzi na rezolucję Parlamentu Europejskiego (PE) z listopada 2019 roku dotyczącą „alarmującej sytuacji klimatycznej i środowiskowej”, Komisja Europejska (KE) opracowała plan działania, którego celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a tym samym ograniczenie globalnego ocieplenia, tak aby w 2050 roku Unia Europejska (UE) osiągnęła neutralność klimatyczną.

Pakiet inicjatyw politycznych, mający umożliwić realizację tego zadania, został nazwany Europejskim Zielonym Ładem. Do jego najistotniejszych elementów należy europejskie prawo klimatyczne, w ramach którego unijni ministrowie środowiska w grudniu 2020 roku zatwierdzili nowy cel redukcyjny, zakładający, że do roku 2030 emisje gazów cieplarnianych netto (tzn. po odliczeniu pochłaniania) w UE en bloc spadną o przynajmniej 55% w porównaniu z 1990 rokiem. Aby zrealizować to zadanie, niezbędne jest dostosowanie unijnych przepisów.

Zmiany legislacyjne przeprowadzane są w ramach tzw. pakietu „Fit for 55 –Gotowi na 55” i obejmują między innymi utworzenie odrębnego systemu handlu uprawnieniami do emisji dla budynków, transportu drogowego i paliw w dodatkowych sektorach (EU ETS 2) oraz powołanie Społecznego Funduszu Klimatycznego (SCF), który ma przeciwdziałać negatywnym społecznym i dystrybucyjnym skutkom nowego systemu.

 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Obraz1.jpg

Comments
Podziel się
office-main