Stanowisko WiseEuropa do projektu Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 przedstawionego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w konsultacjach publicznych.
Dokument rangi KRK 2050 jest niezbędny dla skutecznego zarządzania państwem w aspektach strategicznych i rozwojowych. Jednak aby mógł być w ten sposób wykorzystany, musiałby zostać inaczej skonstruowany oraz powinny zostać zrewidowane zaproponowane modele rozwoju.
KRK 2050 powinna wyznaczać kierunki tworzenia i rozwoju polityk publicznych zapewniające rozwój państwa (lub sprzyjające rozwojowi). Powinna także być sygnałem dla biznesu i społeczeństwa dot. kierunku działań państwa oraz tym samym zwiększać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Aby to osiągnąć, KRK 2050 powinna być skonstruowana zgodnie z najlepszymi praktykami tworzenia strategii, także tych biznesowych, czyli być maksymalnie operacyjna. Tylko wtedy ma szansę stanowienia mapy drogowej innych działań podejmowanych przez państwo.
Brak odpowiedniej konstrukcji powodującej, że niemożliwe jest zaproponowanie odpowiednich wskaźników, harmonogramów, określenia ról i zakresów odpowiedzialności powoduje, że dokument pozostanie martwy oraz „niewdrażalny” i, zamiast pomóc w wykorzystywaniu przez Polskę szans rozwojowych oraz zmniejszać niepewność prawną obywateli i biznesu, jedynie potwierdzi, że system strategii w Polsce nie działa.
KRK 2050 identyfikuje światowe megatrendy, jednak nie zestawia ich m.in. z kierunkami rozwoju UE oraz polską specyfiką, przez co zakłada ich wystąpienie w analogicznej skali i kształcie wszędzie na świecie. Dokument powinien określać implikacje trendów dla Polski i w ten sposób określać wyzwania rozwoje specyficzne dla kraju.
KRK 2050 powinna stanowić „mapę drogową” rozwoju państwa, a w obecnym kształcie nie pełni tej funkcji.
Zdaniem zespołu analityków WiseEuropa, kierowanego przez Krzysztofa Fala, poza wadliwą konstrukcją dokumentu, zabrakło w nim m.in.:
- planu na maksymalizację obecności polskich firm w globalnych łańcuchach dostaw;
- analizy najbardziej perspektywicznych polskich branż,
- problematyki przemysłu oraz potrzeby reindustrializacji zarówno Polski jak i Europy;
- problematyki transportowej;
- sposobu adresowania przez państwo bardzo szerokiego wachlarza wyzwań cyfrowych
Zachęcamy do zapoznania się!