';

Zasady polityki informacyjnej

dla technologii wychwytu, transportu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCUS) w Polsce

Prowadzenie otwartej polityki informacyjnej wokół zagadnień związanych z wychwytem, transportem, utylizacją i składowaniem dwutlenku węgla pozwoli na systematyczne zwiększanie akceptacji społecznej dla technologii z tego obszaru. W ten sposób będzie wzmacniane poparcie obywateli dla innowacji ułatwiających osiągnięcie przez Polskę unijnych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz transformację energetyczną.

Polityka informacyjna jest zbiorem wytycznych i regulacji stanowiących, w jaki sposób informacje mogą być przechowywane, udostępniane i wykorzystywane. Polityki informacyjne jednostek administracji publicznej, przedsiębiorstw czy organizacji kształtują dostęp obywateli do informacji, określają możliwości ich uzyskiwania, wykorzystywania i upowszechniania, a także zapewniają bezpieczeństwo danych i poszanowanie prywatności.

We współczesnym świecie uważa się, że prawo dostępu do informacji jest konieczne dla właściwego funkcjonowania demokracji. „Pełne uczestnictwo w procesie demokratycznym, jak i sprawowanie społecznej kontroli polityków i wszelkiej działalności publicznej wymaga rozporządzania informacjami. Bezsporna jest zasada jawności działalności władzy publicznej i jej służebna rola wobec społeczeństwa”.

Gotowość do informowania obywateli stanowi także podstawę efektywnego dialogu wokół tematów budzących obawy i wymagających konsekwentnego budowania społecznej akceptacji – takich jak nowe technologie na rzecz dekarbonizacji i ochrony klimatu, w tym technologie wychwytu, transportu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla. Zagadnienia te wymagają „uspołecznienia procesu wyjaśniania problemów i podejmowania decyzji. Model (…), w którym władza działa w kooperacji, z włączeniem społeczności i jej liderów w procesy decyzyjne, w efekcie uzyskania poświadczenia, iż ludzie zostali wysłuchani, a ich uwagi uwzględnione, może podwyższyć efektywność i skuteczność implementacji nowych rozwiązań”.

Karolina Szyller