

Maciej Bukowski oraz Krzysztof Fal mieli przyjemność napisania rozdziału „Giełdowa gra w zielone”. Poruszyli w nim problematykę o zrównoważonym finansowaniu, która jest priorytetowym zagadnieniem debaty publicznej w Unii Europejskiej.
Niestety, mimo że systematycznie wzrasta świadomość palącej potrzeby rozwijania „zielonych finansów” w Polsce brakuje systemowego podejścia do zagadnienia zrównoważonego finansowani. Rozwój rynku i towarzyszącego mu ekosystemu wciąż napotyka na wiele wyzwań. Jest to szczególnie niepokojące z perspektywy dążenia do realizacji unijnego celu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku. Polska, wciąż silnie uzależniona od paliw kopalnych, będzie potrzebowała dodatkowych 1904 mld euro w latach 2028–2050 na inwestycje w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.
Wśród barier dla rozwoju polskiego rynku zrównoważonego finansowania – i tym samym dla możliwości zwiększenia inwestycji w budowę neutralnego klimatycznie systemu gospodarczego – są bariery finansowe i biznesowe. Obejmują one aspekty powiązane z cechami strukturalnymi polskiej gospodarki. Należą do nich niskorozwinięty rynek kapitałowy, charakter kanałów dystrybucji produktów finansowych oraz słabo rozwinięty rynek detaliczny produktów finansowych ESG.
Podsumowując powyższe zagadnienie nasi eksperci przygotowali osiem wniosków i rekomendacji dla rozwoju giełdy papierów wartościowych. Wśród zaproponowanych rozwiązań, pojawiły się m.in.:
- Aktualizacja Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego obejmująca włączenie do niej wątków koncentrujących się ściśle na wzroście gospodarczej roli GPW. Np. poprzez zwiększenie liczby debiutów, IPO oraz relacji kapitalizacji spółek giełdowych do PKB.
- Rozdzielenie funkcjonalne UKNF na część związaną z rynkiem kapitałowym oraz część obejmującą resztę sektora finansowego.
- Integracja OFE, IKZE i IKE w jeden produkt funkcjonujący na zasadach analogicznych do IKE – produkt skierowany do wszystkich.
- Przekształcenie GPW w spółkę infrastrukturalną na podobieństwo KDPW, której zadaniem będzie rozwój samego rynku we współpracy ze zreformowanym nadzorem finansowym.
Zachęcamy do zapoznania się z raportem Zielone Finanse w Polsce 2024
Raport powstał w wyniku strategicznego porozumienia ramowego Instytutu Odpowiedzialnych Finansów, UN Global Compact Network Poland, Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Związku Banków Polskich
Szerzej o powyższej tematyce piszemy w raporcie ODNOWA.