Polsko niemieckie stosunki dwustronne i ich wpływ na wspólną politykę europejską to motyw przewodni German-Polish European Blog. Comiesięczne odsłony bloga przygotowuje WiseEuropa, we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie.
Obywatele zasobni w zasoby
Polacy stają się bogatsi, ale przez to wcale nie są bardziej „zasobni”. Od 10 lat stopniowo doganiamy unijną średnią pod względem PKB na mieszkańca. Jednak wciąż dzieli nas od średniej UE przepaść pod względem efektów zarządzania zasobami naturalnymi – mierzonych między innymi efektywnością wykorzystywania surowców, efektywnością energetyczną, recyklingiem.
W raporcie pt. „Obywatele zasobni w zasoby” dokonaliśmy przeglądu systemu zarządzania zasobami naturalnymi w Polsce; przedstawiliśmy wyniki badań makroekonomicznych porównujących Polskę z innymi krajami europejskimi pod względem efektów gospodarowania zasobami; omówiliśmy zagraniczne „dobre praktyki” w tym zakresie; a także sformułowaliśmy propozycje reform, które pozwoliłyby Polsce na zarządzanie zasobami naturalnymi w sposób spójny, strategiczny i zrównoważony.
Oto niektóre z naszych rekomendacji:
(1) wzmocnienie pozycji resortu środowiska w ramach rządu, w tym np. poprzez przekształcenie go w Ministerstwo Energetyki Odnawialnej i Ochrony Środowiska;
(2) rozwijanie kultury zrównoważoności wśród Polaków;
(3) zarządzanie zasobami naturalnymi w oparciu o dane;
(4) stworzenie długoterminowej strategii absolutnego decouplingu, czyli zmniejszenia emisji zanieczyszczeń środowiskowych w wartościach absolutnych i radykalnego ograniczenie zużycia zasobów, przy jednoczesnym utrzymaniu wzrostu gospodarczego.
Raport został przygotowany przez zespół fundacji demosEUROPA-Centrum Strategii Europejskiej oraz Instytutu Fridtjofa Nansena w składzie: Krzysztof Blusz, Tor Håkon Jackson Inderberg i Paweł Zerka(red.). Koncepcja badania makroekonomicznego oraz Indeks Rozwoju Efektywnego Zasobowo zostały zrealizowane wspólnie z Instytutem WISE. Publikacja stanowi zwieńczenie projektu Obywatele zasobni w zasoby, realizowanego w latach 2014 – 2015 w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Czytaj całość…
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności