';

Panorama niskoemisyjnych inwestycji: od globalnego wspierania odbudowy po kryzysie do obecnych postępów w Europie Środkowo-Wschodniej. Podsumowujący webinar projektu

27 października decydenci oraz przedstawiciele instytucji badawczych i organizacji pozarządowych z szeregu państw UE wzięli udział w dyskusji online skupionej na monitorowaniu globalnych inwestycji i przepływów finansowych związanych z ochroną klimatu oraz postępów w tym obszarze w Europie Środkowo-Wschodniej.

W szczególności, webinar miał na celu:

  • przedstawienie aktualnego przeglądu stanu wiedzy na temat śledzenia inwestycji związanych z ochroną klimatu na poziomie globalnym i krajowym,
  • wskazanie przydatności tej formy gromadzenia i analizy danych dla kształtowania polityki publicznej, zwłaszcza w kontekście planów odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19,
  • zaprezentowanie najnowszych prac ekspertów z Europy Środkowo-Wschodniej dotyczących krajobrazów finansowania niskoemisyjnych inwestycji w wybranych sektorach.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach wspieranego przez European Climate Initiative (EUKI) projektu „Panorama niskoemisyjnych inwestycji: promowanie debaty nt. niskoemisyjnych przepływów finansowych w Europie Środkowej”, realizowanego wspólnie przez I4CE, NewClimate Institute i WiseEuropa.

Webinar został otwarty przez partnerów projektu oraz Ulrike Leis, starszego doradcę w Europejskiej Inicjatywie Klimatycznej (EUKI), która przedstawiła przegląd prac EUKI i ramy przyszłych projektów. Podczas pierwszej sesji pt. Inwestycje klimatyczne: od wyzwań globalnych do krajowych. W jaki sposób śledzenie finansowania inwestycji klimatycznych może wspierać plany odbudowy po COVID?, Aki Kachi, analityk ds. polityki klimatycznej w NewClimate Institute przedstawił podsumowanie aktualnych trendów w zakresie środków na rzecz zielonej odbudowy, a Hadrien Hainaut, kierownik projektu w I4CE przedstawił francuski przykład połączenia analiz panoramy niskoemisyjnych inwestycji z procesem projektowania planów odbudowy. Po prezentacjach odbyła się dyskusja uczestników podkreślająca potrzebę monitorowania realizacji zobowiązań i celów klimatycznych zarówno pod względem ilości, jak i jakości przepływów finansowych.

Druga sesja była poświęcona śledzeniu niskoemisyjnych przepływów finansowych na poziomie krajowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczestnicy webinaru mieli okazję m.in. przedyskutować podejścia metodologiczne. Zofia Wetmańska, analityk WiseEuropa, przedstawiła wyniki polskiej panoramy niskoemisyjnych inwestycji w energetyce i budownictwie, a Michaela Valentová, badaczka z Politechniki Czeskiej w Pradze, zaprezentowała przegląd czeskiej panoramy niskoemisyjnych inwestycji. W dalszej części webinaru Agris Kamenders, dyrektor zarządzający Ecodoma i docent Politechniki w Rydze, podzielił się doświadczeniami i lekcjami z przygotowania łotewskiej panoramy.

Podczas dyskusji uczestnicy podzielili się spostrzeżeniami na temat luk i szans Słowacji związanych ze śledzeniem inwestycji niskoemisyjnych w kontekście planów odbudowy po COVID-19, a także omówili, w jaki sposób krajobrazy finansowania klimatu mogą być pomocne w procesie przygotowania strategii odbudowy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W ramach uwag końcowych przedstawiciele państw regionu ocenili wpływ analizy panoramy niskoemisyjnych inwestycji na proces tworzenia polityki i nakreślili możliwości praktycznego wykorzystania tych wyników w strategiach krajowych i sektorowych.

Wydarzenie było rzadką okazją do dialogu w ramach Europy Środkowo-Wschodniej na temat zrównoważonego finansowania, tworząc solidne podstawy do dalszej wymiany zarówno w ramach projektu, jak i poza nim.

 

Pobierz agendę wydarzenia i kluczowe wnioski

Pobierz prezentacje z wydarzenia:

Comments
Podziel się
office-main